Co jíst večer při hubnutí?

Snídej sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli” – toto pořekadlo známe všichni. Bohužel v dnešní náročné a uběhané době se klidně může stát, že přes den jednoduše není čas se zastavit a sníst kvalitní jídlo. Co se většinou stane pak? Člověk po celodenním shonu přijde domů a sní, co mu padne pod ruce. Co tedy jíst (nejenom) večer, abychom podpořili hubnutí?

Ono pořekadlo nemusí být tak daleko od pravdy, pokud se na správné stravování zaměříme od samého začátku dne. Každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Někomu stačí jíst 3 velká jídla denně a někdo sní 5-6 menších porcí. V dnešní době dohledáme na internetu i mimo něj nespočet zdravých receptů a jídelníčků na hubnutí, které by nám měly pomoci redukovat hmotnost rozumně a konzistentně. 

Je třeba si uvědomit jednu důležitou věc, pokud chceme zhubnout z dlouhodobého hlediska a vyhnout se zbytečnému jojo efektu, je zapotřebí brát hubnutí jako celkovou změnu životního stylu. V případě drastických diet, hladovění nebo užívání zázračných prášků a léků na hubnutí není udržitelnost váhového ubytku příliš pravděpodobná. Stejně tak by hubnutí nemělo znamenat, že se po dvou měsících zdravé stravy a pravidelného pohybu vrátíme zpět ke starým kolejím. Výjimkou může být proteinová dieta, která je většinou k našemu tělu šetrná.

Co jíst večer při hubnutí?

Každé nutričně hodnotné a vyvážené jídlo by mělo obsahovat všechny složky makroživin – sacharidy, bílkoviny a tuky. Skladba těchto složek se ale při hubnutí může lehce lišit. Ráno a v dopoledních hodinách může být podíl komplexních sacharidů klidně o něco vyšší než odpoledne a večer. Je tomu tak proto, že ráno potřebujeme nastartovat metabolismus a zaručit, že budeme mít energii po celý den. Stejně tak má i jídlo v první polovině dne obsahovat kvalitní tuky a zdroje bílkovin.

V druhé půlce dne je pak lepší se zaměřovat více na bílkoviny a tuky. Rozhodně to ale neznamená, že bychom měli sacharidy z jídla úplně vyřadit. V průběhu celého dne bychom měli dbát na dostatečný přísun ovoce, zeleniny a tekutin. Před koncem dne je posledním jídlem večeře, která by nám měla umožnit kvalitní spánek a odpočinek. A jak by teda měla taková zdravá večeře při hubnutí vypadat?

Zdravá a lehká večeře při hubnutí

Jak už jsme zmiňovali, při zařazení rychlé a zdravé večeře bychom měli se sacharidy šetřit a raději zařadit potraviny s vyšším obsahem bílkovin jako je maso, ryby, vejce, kvalitní vysokoprocentní šunka, sýry, tvaroh či vegetariánské alternativy jako je tofu, šmakoun nebo seitan. Bílkoviny doplňujeme kvalitními tuky a zeleninou. Nakonec můžeme přidat menší množství komplexních sacharidů a zdravá, jednoduchá večeře při hubnutí je na světě!

Co jíst večer a nepřibrat?

  • tvarohová pomazánka s ředkvičkami a jarní cibulkou na celozrnném pečivu
  • přírodní steak s pečenou zeleninou (brambory, mrkev, cuketa, brokolice a další)
  • zeleninový salát s kousky tuňáka

I v období redukce je možné popustit uzdu fantazie a není nutné řídit se podle striktních jídelníčků. Pokud zhruba víte, jaké živiny která potravina obsahuje a nad skladbou jídla přemýšlíte, můžete jíst večer při hubnutí cokoliv.

Na závěr bychom jen rádi zopakovali, že hubnutí vyžaduje kompletní změnu životního stylu, a to někdy vyžaduje spoustu práce a námahy. Pokud se chceme dlouhodobě cítit dobře, je třeba tomu přizpůsobit řadu každodenních činností jako je spánek a volný čas. Mimo zdravé stravování mluvíme také o pohybové aktivitě a dostatečném přísunu tekutin. V otázce pohybu není nejdůležitější, jak často při hubnutí cvičíte, protože po prosezeném dnu u počítače vás 30 minut na běžeckém páse zřejmě nespasí. Je třeba snažit se žít aktivně i v průběhu dne a postupně zahrnout cvičení na pravidelné bázi, které vám v hubnutí pomohou. 

Mohlo by vás zajímat