Jak vybrat motorku

Léto je před námi a silnice se jen hemží motocykly. Pokud i Vás zaujala představa adrenalinu a svobody a přemýšlíte nad koupí vlastní motorky, může se stát, že se při samotném výběru motorky v tolika informacích ztratíte. Obzvlášť pokud se jedná o první motorku. Proto jsme pro vás připravili užitečného průvodce v problematice Jak vybrat první motorku.

Typ motorky

Pokud jste se definitivně rozhodli, že motorku pořídíte, tak při výběru motorky nejprve popřemýšlejte, co od daného stroje vlastně očekáváte. Pokud chcete po víkendech svištět po okruhu, je nejlepší vybírat mezi sportovními či závodními motorkami. Pokud máte zájem o klidnější zážitky, kde se můžete kochat a jezdit dlouhé vzdálenosti, je lepší přiklonit se k cestovní variantě motorky či chopperu. A jestli máte chuť vyřádit se spíš na kopcích a v blátě je nejlepší volbou cross nebo enduro. Jako vhodná motorka nejen pro začátečníka může být naked bike neboli naháč. Motorka s kterou jízda po městě nebude nutné zlo a s kterou se nebudete nudit ani na rychlých okreskách.

Výkon motorky

Výkon je další věc, nad kterou budete při výběru motorky uvažovat. Pro lepší představu můžeme motorky rozdělit do tří kategorií, které se odvíjejí také podle typu řidičského průkazu na motorku. 

Motorky do 11kW jsou velmi často označované jako motorky pro náctileté či motorky od 16 let. Abyste tuto motorku mohli řídit, stačí vám řidičský průkaz typu A1, který opravdu můžete po 16. roce věku bez problému obdržet. 

Další kategorií jsou pak motorky do 35kW. Takhle silné motorky můžete řídit s řidičským průkazem typu A2 od osmnácti let. Pokud plánujete pořídit si první motorku, je stroj do 35kW ideální kompromis. 

Pro zkušenější jezdce jsou pak motorky nad 35kW, které už horní hranici nastavenou nemají. Můžete je ovládat s řidičským průkazem typu A od 24 let případně pokud vlastníte řidičský průkaz A2 déle jak dva roky. 

Pro zajímavost: nejsilnější sériově vyráběnou motorkou na světě je PGM 2.0 Litre V8 se slušnými 248kW.

Cena motorky

Hlavní parametry jako je typ a výkon motorky pak samozřejmě doplňuje cena. Pro někoho více či méně důležitější ukazatel. V tomto případě samozřejmě záleží, jestli budete pořizovat “ojetou” motorku z bazaru či fungl nový stroj. V každém případě je důležité srovnat si priority a vzhledem k tomu, že motorka je přeci jen pro řidiče o něco víc nebezpečnější než jiný dopravní prostředek, měla by být bezpečnost na prvním místě. V dnešní době už mají lepší a dražší motorky nejrůznější speciální systémy, které dokáží motorku na silnici krotit o něco lépe.

Výbava na motorku

Teď už byste zhruba mohli vědět, co za motorku byste si rádi pořídili. Je důležité si uvědomit, že koupí motorky to nekončí. Vlastně by se dalo říct, že koupí stroje to všechno teprve začíná. Abyste si mohli jízdu na motorce vychutnat se vším všudy, je třeba myslet na kvalitní výbavu

Jedna důležitá rada zní – při výběru vybavení nešetřete. Helma na motorku je základ vaší bezpečnosti a při výběru je třeba, abyste byli maximálně pečliví a vybírali co nejkvalitnější produkt. Jakmile máte vybranou helmu, je důležité vybrat i vhodné a bezpečné oblečení na motorku. I ti nejzkušenější moto jezdci občas z motorky spadnou, v určitých případech to nemá co dočinění se schopnostmi a zkušenostmi. A veřte nám, je velký rozdíl, jestli padáte v kombinéze na motorku či v riflích z konfekce. Jestli se rozhodnete jezdit v kombinéze nebo raději v bundě a kalhotách na motorku je už pak věc vašeho vkusu a preferencí. Obecným základem každopádně je, aby oblečení dobře přiléhalo, bylo pestré a barevné a bylo opatřeno chrániči. 

Samostatnou kapitolou jsou pak rukavice na motorku. Při jejich výběru hraje roli několik faktorů jako třeba pohodlí, jejich funkce a především ochrana, kterou poskytují vašim rukám. Pro prevenci zlomených kotníků a nohou je také velmi důležité pečlivě vybrat boty na motorku.

Na co myslet před pořízením motorky

S pořízením motorky se pojí také spousta činností, které je potřeba provést ještě než si motorku vůbec pořídíte. Pokud si kupujete motocykl po jiném majiteli, budete jistě řešit přepis motorky. Stejně jako u auta je i při koupi motorky potřeba mít zřízené povinné ručení a jestli si zařídíte i havarijní pojištění na motorku je už pak na vás. 

Bohužel motocykl je v podstatě sezónní dopravní prostředek a musíte myslet na to, že vám bude část roku stát v garáži. Proto je dobré vědět, jak motorku zazimovat nebo naopak jak ji nachystat na první jízdu.

Mohlo by vás zajímat