5 tipů, jak na kvalitní spánek

Zdravý jedinec by měl spát denně něco mezi 6 – 8 hodinami. Pokud bychom stanovili průměrnou hodnotu sedmi hodin za den, dělá nám to bezmála 214 hodin měsíčně celkových 730 hodin. Není to moc, že? Zbývá nám 515 hodin měsíčně produktivního času, který můžeme využít, jak se nám zachce. Co se ale děje, když potenciál hodin určených pro spánek nevyužijeme naplno a probouzíme se unavení a zničení z nekvalitního spánku. Do jaké míry nám ovlivní zbývající čas?

Asi každý jsme zažili ráno, kdy jsme se probudili a byli jsme zralí na to si jít znovu lehnout. Představte si, že se takhle probouzíte den co den a následky nekvalitního spánku už si ani neuvědomujete. Přes den jste unavení, bez energie a ospalost doháníte nepřiměřenými dávkami kofeinu. Jak tedy na kvalitní spánek?

Rutina pro lepší spánek

Spací rutina je jedním z nejdůležitějších aspektů při snaze o dobrý spánek. Pokud budete usínat ve stejnou dobu, ve stejnou dobu se budete i probouzet. Tělo si na tento stav brzy zvykne a stane se pro vás přirozeností. Není radno opomíjet i rutinu, kterou provádíte před spánkem. Může se skládat například z osobní hygieny, čtení knihy, krátké procházky či dechových cvičení. Studie ukazují, že mozku stačí na vytvoření návyku 21 dní, po kterých už se pro vás rutina stane neopomenutelnou částí dne.

Vhodné prostředí pro kvalitní spánek

Vhodné prostředí pro spánek je neméně důležité. V rámci rutiny je dobré spát ve stejném prostředí. Tedy ve stejné místnosti a posteli. Místnost určená pro spaní by měla být velmi dobře zatemněná a nejlépe i odhlučněná, aby vás nerušilo žádné světlo ani hluk. Velmi důležitá je také teplota uvnitř místnosti. Zde je velmi důležité dbát na to, aby byl pokoj před spánkem vyvětraný a teplota se pohybovala mezi 17 – 20 stupni celsia. 

Pokud chcete dobře spát, nepodceňujte výběr matrace. Pro dobrý spánek je matrace velmi důležitá a při pořízení doporučujeme nešetřit. S výběrem pomohou specializované prodejny, které nejlépe zhodnotí Vaši individuální situaci.

Vhodná strava

Pro lepší spánek je velmi důležité dbát na naši stravu a pohybovou aktivity v průběhu dne i bezprostředně před spánkem. Zdravá strava má velký vliv na kvalitní spánek, stejně tak i doba a typ večeře. Večeřet bychom měli 2 – 3 hodiny před spánkem, aby mělo tělo dostatek času jídlo strávit. 

Bez modrého světla pro lepší spánek 

V dnešní době jsme i klidně i většinu dne obklopeni modrým světlem. V práci koukáme do počítače, ve volných chvílích do mobilu, večer relaxujeme u televize. Prakticky veškerá  elektronika vyzařuje modré světlo, které prokazatelně snižují kvalitu spánku a způsobuje problémy s usínáním. 

Problémy s usínáním

Každému se asi stalo, že lehl do postele a nemohl usnout. Může za to třeba stres z práce, či náročné období. V tomto případě je dobré užívat nejrůznější přípravky pro lepší usínání. Rozhodně doporučujeme volit spíše přírodní varianty jako čaje a bylinky pro lepší spánek, které jsou dostupné ve všech lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Pokud máte dlouhodobější problémy s usínáním, nebojte se navštívit lékaře, který Vám jistě poradí.

Mohlo by vás zajímat