Návod, jak cestovat levně nebo bez peněz

Cestování, že je jen pro bohaté a privilegované? Už dávno ne. Většina cestovatelů tělem i duší vám řeknou, že nejlepší způsob, jak cestovat je low-cost, tedy nízkonákladově. Jaká je samotná podstata cestování? Touha za poznáním, rozšíření obzorů o jiných zemích a kulturách, adrenalin, vzpomínky na celý život? Největší poznání zažijete ve chvíli, kdy opravdu proniknete do světa místních. V 5* hotelu se sice bydlí krásně, ale ruku na srdce, jak moc si osaháte to pravé, skutečné nitro cizí země? Pokud z výplaty počítáte každou korunu a snažíte se šetřit, určitě oceníte skvělé tipy, jak cestovat levně.

Vybírejte levné země a destinace na cestování

Ve světě je víc než 190 zemí. Každá z nich je svým způsobem krásná a jedinečná. A stejně tak existují i země a destinace, které jsou levnější než jiné. Ve chvíli, kdy budete vybírat hlavní města a turistická centra, je pravděpodobné, že si připlatíte. A ne málo.

Jak sehnat levné letenky

Kupování letenek může být proces na x hodin nebo pět minut. Většinou ale platí, pokud si dáte práci s hledáním, dokážete pořídit opravdu levné letenky na zajímavá místa kolikrát doslova za pár stovek korun. Většinou platí, že levné letenky seženete i s několikaměsíčním předstihem nebo opačně last minute letenky na poslední chvíli. Nabídka nízkonákladových letů je poměrně bohatá a rozhodně se vyplatí hledat. Bohužel letecké společnosti, která prodávají nízkonákladové letenky většinou umožňují přepravu pouze jednoho kusu zavazadla do 10 kg. Pokud ale neletíte za rok, rozhodně vyjdete i s pár věcmi.

Po Evropě cestujte levně vlakem

Pokud máte v plánu zůstat v Evropě, levněji než cesta letadlem vás může vyjít vlak. Jízdenky vlakem kupujte zásadně on-line, protože většinou vychází levněji. Pokud budete jízdenku kupovat na pokladně, určitě vždy využijte místní pokladnu. Pokud byste kupovali jízdenku z Německa do Amsterdamu  v Brně, zřejmě si dost připlatíte.

Aplikace a služby pro levné bydlení

Luxusní hotely nejsou potřeba, když existují mnohem zajímavější možnosti, jak se v cizině ubytovat za pár korun nebo zdarma.

  • Couchsurfing – služba, kde hostitelé z různých zemí nabízí ubytování zdarma výměnou za společně strávený čas, ve kterém jim povykládáte o naší kultuře nebo uvaříte tradiční českou večeři.
  • House sitting– ve chvíli, kdy majitelé domů odjíždí na delší čas pryč, mohou využít službu house sitting.. V podstatě vás nechají zadarmo bydlet (často i stravovat) zdarma ve svém domě výměnou za to, že jim pohlídáte dům nebo se postaráte o jejich domácího mazlíčka.
  • Kempování

Aplikace a služby pro levnou dopravu

Ani samotné cesty do zahraničí nemusí být nejdražší položkou na seznamu výdajů. Existuje spousta možností, jak cestovat, aniž byste museli utrácet horentní sumy za letenky či jízdenky.

  • Spolujízda – existují mobilní aplikace, ve kterých si můžete domluvit společnou jízdu autem s někým, kdo jede stejným směrem. Dělíte se pouze o náklady na benzín a alespoň potkáte zajímavé lidi. Stejným způsobem existují i facebookové skupiny založené za účelem spolujízd.
  • Převoz aut – v USA, Kanadě či Austrálii existuje možnost převozu auta z jednoho místa do druhého bez nákladů na benzín. Tuto možnost nabízejí autopůjčovny, které občas potřebují převážet auto mezi pobočkami, a proto využívají cestovatele.

Mohlo by vás zajímat