Jak čistit a udržovat bazén po zimě

Znáte to – léto skončilo, na koupání je zima a zapuštěný bazén, co máte na zahradě zeje prázdnotou. Než bude velká zima, přikryjete bazén plachtou, zatěžíte kameny a jdete od toho. Pár měsíců ale uteče jako voda, je duben a vy jeden víkend plánujete dát bazén do pořádku a připravit ho na nadcházející sezónu. Odkryjete plachtu a naskytne se vám pohled na zelenou a špinavou vodu. Co se s tím dá dělat?

Čištění bazénu po zimě

Pokud jste zazimování bazénu nezvládli tak, jak byste měli, nebojte. Není všem dnům konec. Bude vás to sice stát o něco víc práce, ale dá se to zvládnout. V tomto článku se dozvíte jednotlivé kroky, jak váš bazén připravit na novou sezónu.

Jak vyčistit stěny bazénu

V prvé řadě je potřeba bazén vypustit, abyste byli schopni vyčistit veškeré usazeniny, které jsou na stěnách bazénu. Dalším krokem je výběr vhodného čistícího prostředku. Existuje několik druhů mycích prostředků na bazény. Některým musíte pomoci, některé jen aplikujete a necháte působit. Jednoznačně si nechte poradit v obchodě, jelikož přípravky se liší i podle povrchů bazénu. Rovněž existují i speciální mycí prostředky na bázi kyseliny fosforečné a chlorovodíkové, které pomohou i s odstraněním vodního kamene.

Jak vyčistit dno bazénu

Pokud máte bazén vypuštěný, postup je totožný jako u předchozího odstavce. Pokud máte bazén napuštěný, je pro čištění dna bazénu určený vysavač. Existují vysavače manuální i automatické, záleží už jen na vašich preferencích či cenových možnostech, který si vyberete. Čištění bazénu vysavačem není náročná práce a rozhodně je třeba, abyste dno bazénu čistili pravidelně i v rámci údržby.

Následná péče o bazén

Pokud chcete mít po celou sezónu perfektně čistou vodu v bazénu, je nutné se o něj opravdu řádně starat. Přeci jen správný relax a opalování u bazénu vyžaduje trochu kultury. Hlavním prvkem údržby bazénu je rozhodně filtrace. Ta by rozhodně měla fungovat každý den. Správné čištění bazénu bez filtrace je těžký, téměř až nereálný úkol. Kartušová filtrace byla dnes nahrazena pískovou. Pokud budete filtraci pořizovat zvlášť od bazénu, rozhodně nákupu věnujte dostatečnou pozornost.

Údržba bazénu pomocí bazénové chemie

Říká se, že údržba bazénu bez chemie není možná. My bychom to upravili. Údržba křišťálově čisté vody v bazénu bez chemie není možná. Jakmile znovu napustíte bazén vodou, v prvé řadě zkontrolujte hladinu pH. Doporučené hodnoty jsou mezi 6,8 – 7,2. Pokud by hodnoty nezapadaly do průměru, je třeba hodinu pH upravit, a to pomocí granulí, které se prodávají na úpravu pH vody v bazénu.

Množství přípravků bazénové chemie je nepřeberné, nicméně existují dva základní typy, které by v žádném bazénu neměly chybět:

  • kombinované tablety,
  • chlorové tablety.

Chlorové tablety v sobě obsahují pouze chlor. Jejich nevýhodou je nutnost často kontrolovat pH ve vodě. Kombinované tablety také obsahují chlor, každopádně dokáží ještě vločkovat nečistoty a držet hladinu pH ve správných hodnotách.

Manuální údržba bazénu

Ruční úprava bazénu by správně měla probíhat minimálně každý den. Pomocí síťky na čištění bazénu vylovíte v povrchu napadané listí, hmyz a větší nečistoty. Na nečistoty plovoucí po hladině rovněž existuje skimmer (závěsný či plovoucí), který je dokáže nasát a zadržet uvnitř. Usazeniny a nečistoty na dně bazénu čistíme pomocí vysavače. 

Mohlo by vás zajímat