Výkup nemovitostí krok za krokem

V životě se může stát mnoho situací, kdy člověk nemá čas procházet složitým realitním řízením spojeným s prodejem bytu či domu a potřebuje peníze ihned. Může se jednat o dluhy spojené s neschopností splácet hypotéku, exekuci nebo jiné. Možná jste už slyšeli o službě nazývané výkup nemovitostí. V tomto článku si přečtete, jak výkup domu nebo bytu funguje, jak dlouho trvá a jak moc je výhodný.

Co je to výkup nemovitosti

O výkup nemovitosti se jedná vždy, když je na straně kupujícího firma. Firmy, které se specializují na výkupy nemovitostí, dokáží ve velmi krátké době vaši nemovitost odkoupit a nabídnou vám za ni hotovost. Takovou firmou je například v Brněnské metropoli Endeka. Výkup domu nebo bytu už dávno nevyužívají pouze dlužníci a lidé v exekucích. Výkup nemovitosti je rozumná volba pro všechny lidi, které tlačí čas. Může se jednat klidně o podnikatele, který potřebuje peníze v hotovosti pro následnou investici.

Jak funguje výkup nemovitostí

Samotný výkup nemovitosti je v mnoha ohledech jednodušší než standardní prodej nemovitosti. Pokud prodáváte nemovitost, vy nebo realitní kancelář musí najít kupce přes inzeráty. K tomu je potřeba daný dům nebo byt připravit, organizovat prohlídky, dohodnout podmínky a podepisovat několik smluv. Uvádí se, že průměrná doba prodeje bytu trvá 3 měsíce, u rodinného domu jde až o 6 měsíců.

U výkupu nemovitosti nic takového není potřeba. V případě, že si vyberete společnost přes kterou byste chtěli výkup zorganizovat, její zástupci za vás vše zařídí. V podstatě si pouze sjednáte osobní schůzku, na které domluvíte veškeré podmínky odkupu a po podpisu všech smluvních materiálů vám firma ve stanoveném termínu vyplatí veškeré peníze. Podle domluvy si můžete vyžádat i vyplacení zálohy. 

Jak dlouho trvá výkup bytu nebo domu

Stejně tak firma, která má dobré finanční i administrativní zázemí, může zpracovat veškeré smlouvy a podání návrhu na vklad do katastru velmi rychle a vy dostanete své peníze obratem. Při výkupu domu nebo bytu je rychlost naprosto zásadní, proto pokud vám firma nenabídne peníze do pár dnů, není to vhodný partner pro výkup.

Kolik vám výkupní firma zaplatí?

Při výkupu počítejte s tím, že dostanete méně peněz než při standardním prodeji. Většina vykupujících společností vám za nemovitost nabídne maximálně 80 % její tržní hodnoty. Je dobré mít profesionální odhad ceny nemovitosti, abyste nenaletěli na příliš nízkou nabídku. Pokud vyberete ke spolupráci zkušeného a spolehlivého partnera, poskytne vám odpovídající částku i kvalitní služby při převodu nemovitosti.

Mohlo by vás zajímat