Nejlepší ubytování pro studenty – privát nebo kolej

Ačkoliv teprve začaly prázdniny, studenti vysoké školy už teď řeší ubytování na nadcházející rok. Ne každý má to štěstí, že se narodil ve větším městě a může tedy do školy cestovat každý den z domova. Pokud se tedy stěhujete do jiného města za studiem a nemáte po ruce hodného příbuzného, který by vás u něj nechával přespávat, máte na výběr v podstatě ze dvou možností – studentské koleje nebo privát. Jaké jsou pro a proti?

Studentské koleje

Hlavní charakteristiky života na koleji jsou poměrně jasné. Cena ubytování pro studenty je o něco nižší než na bytě, máte méně soukromí, za to bohatý společenský život a nečekané večírky. Ve většině případů kolej volí začínající studenti prvních ročníků, pro které je nejjednodušším řešení. Pokud jste společenský člověk bude pro vás kolej to pravé místo. Okolo sebe máte samé studenty, což je určitě výhoda i při samotném studiu. Nejen že máte nablízku spolužáky v případě, že řešíte nějaké studijní trable, ale také máte parťáky, se kterými se můžete pravidelně učit na zápočty a psát seminární práce. Koleje mají také velmi často k dispozici společenské místnosti, ve kterých budete mít k učení ideální podmínky. 

Společenský život na kolejích

Mimo zkouškové období se ale může stát, že na kolejích nebude takový klid, který byste na učení potřebovali. V případě, že se snažíte o červený diplom a většinu dne strávíte učením, nebude pro vás bydlení na koleji zřejmě to pravé místo. Jak už to totiž bývá, kde jsou studenti, tam je párty. Buď se můžete večírku zúčastnit nebo bude dost pravděpodobně nutné nasadit si špunty do uší a snažit se usnout.

Vybavení a dispozice pokojů na kolejích

Co se týče rozložení a vybavení pokojů, koleje většinou nabízí jak jednolůžkové tak vícelůžkové pokoje, které se liší vybavením i cenou. V drtivé většině kolejí však fungují společné koupelny, toalety i kuchyňky, což může být pro spoustu lidí nepřekonatelný problém. Přeci jen určitý komfort je potřeba, a ačkoli se při studiích sníží na minimum, ne každému může tento typ studentského bydlení vyhovovat.

Privát neboli studentský byt

Pokud preferujete větší soukromí a svobodu, bude pro vás zřejmě lepší bydlení ve studentském bytě. O byty pro studenty je ale velký zájem a kor v dnešní době, poptávka značně převažuje nabídku. Už jenom z tohoto důvodu je třeba začít hledat  s několikaměsíčním předstihem.

Vyšší cena

Spousta lidí je schopna si za komfort připlatit, což je u studentských bytů jednoznačně potřeba. Nicméně cena, na kterou jsou schopny se dnešní studentské byty vyšplhat, je pro studenty kolikrát neúnosná. Přestože jdou studenti většinou bydlet ve formě spolubydlení ve dvou i více lidech, ve větších městech dneska i za menší nevybavený pokoj měsíčně platíte i přes 8 000 Kč. Nemluvě o tom, že spousta majitelů bytů pro studenty cenu nájemného ještě navýší, jelikož mají strach z porušování nočního klidu, nadměrného hluku či poškození vybavení bytu. Stále se to však nedá srovnávat s pořizovací hodnotou nového bytu např. v Praze, který by si většina studentů dovolit nemohla.

Neúpsorné výhody bydlení ve studentském bytě

Přestože je cena bytů pro studenty v dnešní době vysoká, výhody bydlení na privátě jsou jednoznačné. Soukromí a svoboda. Můžete si pořídit mazlíčka, vybavit a zútulnit si byt podle sebe a svého vkusu, těšit se z vlastní koupelny a kuchyně a zvát si k sobě přátele bez toho aniž byste je museli tajně pašovat přes vrátnici.

Jakou formu bydlení pro studenty si vyberete je samozřejmě pouze a jenom na vás, každopádně doufáme, že jsme pomocí tohoto článku alespoň trochu přiblížili výhody a úskalí obou forem studentského bydlení.

Mohlo by vás zajímat