Co na spáleniny od slunce?

Léto je v plném proudu a člověk udělá vše pro to, aby se v každé volné chvíli odvlekl k bazénu a odpočíval. Slunce na bezmráčkové obloze svítí a vy děláte, co se dá, abyste se před ním schovali. Někdy se ale neschováte. A ještě větší problém to je ve chvíli, kdy si zapomenete krém na opalování. Snad každý v životě zažil spálení od slunce a taková spálená záda nejsou příjemná záležitost. Co dělat ve chvíli, kdy jsme na sluníčku déle než bychom měli bez opalovacího krému?

Jak ošetřit spálenou kůži?

Hlavní léčba spálené kůže od slunce spočívá v dostatečném odpočinku a chladu. Pokožka je od náporu slunce velmi vyčerpaná, a proto potřebuje relax a především dostatečnou hydrataci. Proto je první pomoc vždy studená sprcha nebo studený obklad. Je důležité myslet i na pitný režim, aby bylo tělo hydratováno i zevnitř. Následně je vhodné natřít spálenou pokožku krémem na spáleniny od slunce (většinou s přídavkem Panthenolu) nebo krémem po opalování.

Spálení od slunce – babské rady

Někdy se může stát, že po ruce nemáte vhodný přípravek, co pomáhá na spáleniny od slunce. Existují však osvědčené babské rady, které nám od spálené pokožky uleví.

  • Aloe vera – gel vymačkat, promíchat a natírat postižená místa
  • Vaječný bílek – natřít spálená místa, nechat pár minut působit a následně omýt vodou
  • Mléčné výrobky – vychlazeným jogurtem, zakysanou smetanou či tvarohem potřít spálenou kůži, nechat působit, dokud přestane chladit a omýt
  • Bylinkové obklady – výtah z máty, heřmánku případně zeleného čaje

Co na puchýře po spálení od slunce?

Ve chvíli, kdy na těle objevíte bílé puchýřky znamená to, že jste se vystavili těžšímu stupni spálení od slunce. Puchýřky za žádných okolností nemačkejte a nepropichujte, jelikož tekutina, kterou puchýřky uchovávají pomáhá v procesu hojení kůže. Ve chvíli, kdy puchýř praskne, vystavujeme místo infekci.

V případě, že se nám na těle objevily puchýřky, doporučujeme navštívit lékaře nebo se o přípravku poradit s odborníky v lékárně. Ti poradí, jaký protizánětlivý a hojivý krém by doporučili, aby se na kůži zbytečně začaly tvořit jizvy.

Jak dlouho trvá spálení od slunce

U mírně spálené pokožky, kterou provází zčervenání a slabá bolest, spálení odezní v rámci 3-5 dní. U středně spálené pokožky je kůže oteklá a horká na dotek. V tomto případě plné uzdravení většinou nastává zhruba po týdnu. Silně spálená pokožka kolikrát vyžaduje návštěvu lékaře. Kůže je tmavě červená a můžeme vidět i bílé puchýře. Uzdravení může trvat až dva týdny.

Úpal a úžeh

V souvislosti se spálením od slunce se nám nabízí i další nepříjemnosti spojené s pobytem na slunci a v horku. Příznaky úpalu a úžehu jsou velmi podobné: bolest hlavy, horečka, nevolnost, zvracení. V těžších případech u úpalu dochází ke mdlobám, zmatenosti  zrychlenému dýchání, zatímco u úžehu sledujeme ztuhnutí šíje.

  • Úpal – přehřátí organismu vlivem horka a tropických teplot, projevuje se již během pobytu v horké oblasti
  • Úžeh – přehřátí organismu (mozku) vlivem slunečního záření, projevuje se klidně až po několika hodinách od pobytu na slunci

V obou případech je první pomocí dostatečné množství tekutin, studená sprcha či obklady a klidné, chladné místo bez slunce.

Mohlo by vás zajímat