Pojem toxický vztah v dnešní době slyšíme všude kolem sebe. Stal se z něj velmi moderní až nadužívaný výraz, který se kolikrát ani nepoužívá správně. Toxické vztahy jsou všude – v rodině, v mileneckých i kamarádských vztazích, na pracovišti. Co je to teda vlastně ta toxicita?
Jak definovat a rozpoznat toxického člověka ve vztahu a rodině
Definovat tento typ vztahu není vůbec jednoduché. Ostatně jako cokoliv týkající se lidí, je i tato problematika velmi subjektivní. To, co je špatné pro jednoho není už tak špatné pro druhého. Jak už možná ale tušíte, žít v toxickém vztahu není žádný med. Jako obecnou definici toxického vztahu bychom mohli použít: „Toxické vztahy nepodporují váš potenciál a spokojenost, tak jak by to u kvalitních vztahů mělo být…. spíše vás pomalu ubíjejí”.

Toxický partner, člověk a jeho typické chování
Jak už jsme zmínili výše v článku, v souvislosti s častým užívání tohoto slova a spojení, převládl pocit, že je jednoduché označit člověka nálepkou „toxic” a přisoudit tomu vše špatné, co se v daném vztahu děje. Je důležité si uvědomit, že ve spoustě případů nevzniká toxicita pouze z jednoho člověka. Stejně tak neplatí, že se člověk toxický narodí. Velmi často je toxický právě celý vztah a toto špatné chování vyplývá ze všech jeho účastníků. Přestože není možné napsat jednotnou poučku, která by jednoduše pomohla v rozpoznání toxického vztahu, existuje několik znaků, které jsou jsou pro toxické chování typické.
Závislost
Určitý typ závislosti se v každém vztahu objevuje a je to v pořádku – jedná se o zdravou závislost. Každý toxický vztah je však velmi často obklopen velkou dávkou nezdravé závislosti. Může to být závislost majetková, finanční, ale nejčastěji je to závislost emoční. Často submisivnější partner je pak „závislý” na lásce od partnera toxického. Může pak docházet k přehlížení či bagatelizování hrubého, někdy až násilnického chování od dominantnějšího partnera.

Vztah dvou lidí nikdy není dokonalý. Vztah je velké míře spíš hledání společné cesty, která bude vyhovovat oběma. Někdy je potřeba ustoupit či udělat kompromis, ale určitě by to nemělo znamenat, že se jeden bude neustále podřizovat druhému. Ať k tomu má jakékoli pohnutky.
Neustálá kritika
Konstruktivní kritika má ve všech oblastech našeho života smysl. Pokud se ale člověk ocitne pod palbou nepřiměřených, kolikrát až hrubých poznámek a obvinění, není to rozhodně stav, který je žádoucí. Toxický člověk má jediný cíl, a to je zranit – vědomě i nevědomě. Člověk, který často kritizuje však nemusí být hned toxický. Toxicita se objevuje ve chvíli, kdy několikrát vyjádříme, že nám toto chování ubližuje a kritika přesto neustává, snad se i zhoršuje. V tu chvíli je třeba mít oči otevřené.
Pohrdání
Bez úcty a respektu nemá žádný vztah smysl. Pohrdání osobou poznáme velmi snadno. Toxický partner nemá nejmenší problém zesměšnit osobu jak v soukromí, tak na veřejnosti. Neustálé výčitky, zesměšňování, zlehčování problému toho druhého a nedocenění práce a úsilí. Respekt a úctu už vůbec nenajdeme v případě, že je ve vztahu nevěra nebo nám partner často záměrně lže kolikrát i o banálních informacích z jeho života. Opačnou stranou pak může být nepřiměřená žárlivost, kdy toxický partner toho druhého neustále obviňuje z nevěry nebo mu zakazuje kamkoliv chodit bez něj. Tento stav je velmi často spojen s až obsesivním pocitem nutnosti kontroly nad partnerem, který opravdu s úctou nemá nic společného.

Jak ukončit toxický vztah
Pokud se člověk ocitne ve špatném a toxickém vztahu, nabízí se dvě možnosti řešení. Buď na vztahu pracovat a nebo odejít. Velmi často však vztah dospěje do stavu, kdy už není cesty zpět a je potřeba se smířit s tím, že pokud v něm zůstaneme, chování toho druhého se nezmění ba i zhorší. V tomto případě opravdu doporučujeme začít hledat cesty, jak z toxického vztahu odejít. Pokud se rozhodnete toxický vztah ukončit, bude víc než kdy jindy důležité s danou osobou přetrhat veškeré kontakty, abyste se zbavili závislosti na ní. V každém případě je důležité si uvědomit, že každý vztah, dobrý i špatný, nás obohacuje a posouvá kupředu. Nejdůležitější je, abyste se vy cítili dobře a spokojeně. Můžete se podívat na naše tipy, jak si zpříjemnit každodenní život. Pokud si za tímto cílem půjdete, neznamená to, že jste sobci. Až ve chvíli, kdy vy sami budete se sebou a se svým životem spokojení, dokáže být plnohodnotným partnerem, členem rodiny či kamarádem pro ostatní.