Průvodce, jak zvládnout rozvod manželství

Rozvod v životě každého člověka je obrovský zlom. Pro někoho noční můra, pro někoho vysvobození, přesto je ale ve většině případů rozvod jedním z nejnáročnějších životních období. Rozvod a jeho dopady na rodinu je téma plné emocí, následků a těžkých rozhodnutí. Existuje však několik způsobů, jak tento zvrat udělat pro všechny účastníky co nejpřijatelnější.

Před žádostí o rozvod

Každé manželství vypadá jinak. Stejně tak je odlišný i důvod, proč se dva lidé rozvádí. U někoho to může být nevěra, u někoho problémy v sexuálním životě, kdy už nepomáhají ani různé druhy erotických hraček. U spousty párů jsou to peníze, odlišné povahy, názory nebo vzájemné odloučení. Vzájemné odloučení velmi úzce souvisí i s tzv. syndromem opuštěného hnízda. Slyšeli jste o tom? 

Syndrom opuštěného hnízda – situace, ve které děti opustí domácnost za účelem studia, osamostatnění se či založení vlastní rodiny a “hnízdo” zůstává prázdné. Manželé najednou nejsou zaměstnáni svými dennodenními rodičovskými povinnostmi a mohou se cítit osaměle. Tato situace nahrává vzniku manželské krizi, kdy manželé najednou zjistí, že už si nerozumí a vztah končí rozvodem.

Ať to bylo cokoliv, už je to tak a je potřeba se s tím smířit. Pokud už jste rozhodnutí žádost o rozvod podat, případně jste se tak s protějškem domluvili, je dobré, ještě před tím než žádost podáte, vyklidit pole. Jednoduše dát průchod svým emocím, uklidnit se a „do boje“ se vrátit s čistou hlavou. Emoce jako vina, vztek, nenávist, neschopnost, lítost a další nikomu nepomohou a už vůbec ne, pokud máte děti. Ne nadarmo se říká, že děti zvládnou rozvod jen tak dobře, jak dobře ho zvládnou jejich rodiče. Myslete na to.

Rozvod s dětmi

Jak zvládnout rozvod s dětmi je jednou z nejtěžších otázek. Tak jako je rozvod těžký a náročný pro vás, pro vaše děti je ještě mnohem náročnější. V souvislosti s rozvodem a dětmi je nejdůležitější komunikace. Nepodceňujte je v tom, že to jsou ještě děti a nerozum, co se okolo nich děje. Jsou v těchto věcech kolikrát mnohem vnímavější než dospělí. 

Je velmi důležité, abyste si s nimi dokázali sednout a vše jim vysvětlili. Pokud je to mezi vámi složité, zkuste veškerý svůj vzájemný hněv potlačit a neočerňovat se. Stejně tak se vyhněte tomu, abyste je nezatěžovali zbytečnostmi a detaily o rozvodu. Místo toho jim dejte prostor na dotazy a vše jim zkuste co nejlépe vysvětlit. 

V průběhu rozvodu (i po rozvodu) je důležité, abyste k dětem byli upřímní. Dejte si záležet na tom, aby pochopili, že ony za nic nemůžou a že se na vaší lásce vůči nim nic nemění. Pochopitelně se vyhněte tomu, abyste řešili své problémy skrz děti a využívali je jako prostředek ve svých žabomyších válkách. I na velmi malé děti to může zanechat dlouhodobé následky, které ovlivní jejich budoucí vztahy ve vlastních životech.

Žádost o rozvod

Už je jasné, že není cesty zpět. Rozvodové papíry jsou na stole a nezbývá nic jiného než mluvit o penězích, majetku a péči o děti. Stejně jako je důležité, jak zvládnete dobu před rozvodem, je důležité jak zvládnete řešení všech praktických věcí v průběhu rozvodového řízení.

Rozvod dohodou

Asi nejideálnější způsob, jak rozvod zvládnout se ctí je rozvod dohodou. Všechno důležité už jste si řekli a víte, že nemá cenu v manželství zůstávat. Dohodnete se na všech náležitostech ohledně peněz, výchovy i majetku. K soudu dojdete již s vypracovanou a soudem schválenou úpravou ohledně výchovy, výživy a majetkového vyrovnání. Návrh na rozvod podávají manželé společně. Jedná se o nejlepší a nejrychlejší možný způsob, jak rozvodem projít.

Sporný rozvod

Druhá možnost se volí v případě, že se manželé na některé ze stanovených věcí v rozvodovém řízení nedohodnou. Soud v prvé řadě řeší výchovu a výživu dětí. Ve chvíli, kdy jsou veškeré otázky ohledně svěření dětí do péče a výši výživného vyřešeny, je teprve možné manželství rozvést. Vypořádání majetku musí manželé vyřešit do tří let, jinak následuje vypořádání fikcí (půl na půl).

Mohlo by vás zajímat