Co je to udržitelná móda

V dnešní době se klade velký důraz na ekologickou šetrnost a udržitelnost jak v módě, tak ve všech sférách lidského života. Odpovědí na nerovné pracovní podmínky a masovou produkci oděvů prodaných doslova za pár korun (nazýváno fast fashion neboli rychlá móda), vznikl koncept udržitelné módy. Tento pojem v sobě skrývá oblečení, obuv a doplňky, které jsou vyráběny, distribuovány a nošeny s ohledem na životní prostředí. Udržitelná móda je také jinak nazývána jako etická móda či pomalá móda (slow fashion).

Jak sestavit minimalistický a udržitelný šatník?

Když už víme, co to udržitelná móda je, jistě se shodneme, že je velmi důležité dbát na to, do čeho se oblékáme. Jaké jsou vlastně zásady udržitelného a minimalistického šatníku a jak by mohl vypadat?

Ještě než se do toho pustíme, tento článek rozhodně nenabádá k tomu, abyste teď šli, vyházeli celou skříň a nakoupili nové eko oblečení. To by byl ze samé podstaty pravý opak udržitelnosti 🙂

Přírodní materiály

Při výrobě udržitelného oblečení by měly být preferovány vždy přírodní a organické materiály jako bavlna, vlna, kůže nebo hedvábí. Tyto materiály jsou šetrné k životnímu prostředí a podléhají přirozenému rozkladu bez chemických zbytků. 

Recyklovatelné materiály

Abychom nemuseli produkovat a spotřebovávat nové materiály a tím zvyšovat i produkci odpadu, je výběr recyklovatelných materiálů skvělou volbou. Do této kategorie spadají materiály jako recyklovatelný polyester, nylon, bavlna a další. 

Výroba s nízkým dopadem na životní prostředí

Výroba tzv. rychlé módy v přeplněných výrobních továrnách v Asii není zrovna vhodným kandidátem na výherce titulu o výrobu s nízkým dopadem na životní prostředí. V rámci udržitelné módy se dbá na nízkou spotřebu vody a energií stejně jako na minimální textilní odpad. Tento koncept se také nazývá zero-waste fashion.

Férové pracovní podmínky

Jak už jsme zmiňovali výš, textilní továrny v Bangladéši rozhodně nezastupují princip ani férových pracovních podmínek. Dělník, který v podobné továrně pracuje, si z každého výrobku vydělá od 0,5 – 4 %. Z trička, které vy koupíte za 299 Kč si tedy vydělá od 1,5 do 12 Kč. To rozhodně není etické a férové. Pokud hledáte oblečení, které je vyrobeno v prostředí s férovými pracovními podmínkami, doporučujeme vybírat mezi značkami, které svou výrobu umístili v EU, případně v kontrolovaných továrnách.

Vzhledem k popularitě tématu životního prostředí a udržitelnosti v módě se některé značky snaží pomocí dezinformací a klamavé reklamy prezentovat svou firmu jako enviromentálně zodpovědnou, ačkoli tomu tak není. Tento přístup získal název greenwashing. K zajištění transparentnosti textilního průmyslu vznikla certifikace GOTS (Global Organic Textile Standard), která sjednocuje všechny zásady udržitelné módy v oblasti výroby a distribuce.

Kde v Česku koupit udržitelnou módu

I u nás v ČR existuje mnoho značek a obchodů, které zastávají principy udržitelné a etické módy. Kde a u koho módu šetrnou jak k člověku, tak životnímu prostředí najdete, se dozvíte níže.

České značky udržitelné módy 

  • Green Butik
  • Freshlabels
  • People Tree
  • Josefina Bakošová
  • Filippa K

Slow fashion obchody v Česku

  • Fjällräven
  • Patagonia
  • P&T
  • Dedicated

Mohlo by vás zajímat