Móda 80. let

Osmdesátky byly obdobím, kdy každý člověk toužil vystoupit z davu a předvést se. V té době kralovaly výrazné barvy, účesy i doplňky. Není žádným tajemství, že se móda v průběhu let stále dokola opakuje. Dříve byla móda 80. let velmi výstřední a spousta módních trendů je dnes klasifikováno jako módní peklo. Přesto je spousta trendů, které hlásí velký návrat ve vylepšené podobě. Jaké byly hlavní principy dámské a pánské módy 80. let? To se dozvíte v tomto článku.

Dámská móda 80. let

Především dámské oblečení bylo v osmdesátkách pestrobarevné a zářivé. Mimo oblečení vynikal výrazný make-up, který zahrnoval barevné oční stíny i řasenky. Rty byly většinou zvýrazněny rovněž zářivým odstínem růžové barvy a celý dojem doplňovala výrazná tvářenka. Tenkrát byla velice populární trvalá. Průkopníkem tohoto účesu ve světě byla Madonna a právě podle ní se řídila spousta dívek po celém světě.

Móda osmdesátých let vynikala především díky několika známým kouskům oblečení, které se i dnes vrací. Pojďme se podívat, které to jsou.

  • barevné legíny

Tenkrát se legíny nebrali pouze na sportování. Dámy chodily v legínách do tanečních klubů, do práce, do společnosti – kamkoliv. Nevyhýbaly se zářivým barvám, zvířecím motivům ani lesklým a metalickým barvám. Velmi často se legíny kombinovaly s vysokými podpatky, které byly rovněž velmi typické pro osmdesátkovou módu.

  • mrkváče

Každá dnešní dívka jistě slyšela maminku vyprávět o mrkváčích, které musela mít každá holka. Jak vlastně vypadaly? Tento typ džín býval nahoře volnější a v dolní části se zužoval. Nesmíme zapomenout na vysoký pas, který býval pro mrkváče typický. V dnešní době tento typ džín nahradily tzv. mom jeans či boyfriend jeans.

  • výrazné pásky a ramenní vycpávky

V 80. letech byla ideální postava jasná – přesýpací hodiny. Široká ramena se „vyrobila” pomocí ramenních vycpávek. Ty byly velmi oblíbené napříč všemi vrstvami společnosti. Nosila je i Lady Diana. Úzký pas, který je nepostradatelný u tohoto typu postavy, byl dosažen širokým páskem. V té době byly velmi oblíbené výrazné a zářivé spony.

Pánská móda 80. let

Pánové v barvách bývalio něco umírněnější než dámy, i přesto ale nebylo ojedinělé vidět muže v zářivé, pestrobarevné teplákové soupravě. Mužská část populace se rovněž mohla pyšnit dlouhou hřívou, o kterou se pečlivě starala. Jaké módní hity převažovaly u pánské společnosti?

  • kožená bunda

Kožená bunda byla klasika. Jen si vzpomeňte na Johna Travoltu z muzikálu Pomáda. Kdo neměl pořádnou koženku, jako by nežil. Často bývalo zvykem nechat si na koženou bundu našít nebo nažehlit různé ozdoby a bundu tak oživit. Obecně móda kožené bundy asi nikdy nezmizí a my jsme za to rádi.

Caucasian male model with appeal look, smiling broadly with white even teeth, posing indoors against gray background. Stylish handsome attractive European young man with trendy haircut dressed in black leather jacket and gray t-shirt, wearing sunglasses.
  • džínovina

Na rozdíl od občanů v České republice, na západě neměli o džínovinu nouzi. Možná proto ji nosili, jak se dalo. Džínová bunda byl základ, stejně tak džíny. Nejčastěji outfit doplňovala trička bez rukávů.

  • hodinky

Nošení pánských i dámských hodinek jde napříč trendy a módními vlnami. Také typy, značky a vzhled hodinek se napříč dekádami liší jen minimálně. Hodinky jsou v módě převážně stálicí, která přetrvává. Jeden trend však můžeme vůči 80. rokům pozorovat. Jsou to chytré hodinky, které od roku 2020 zažívají doslova boom – různé druhy funkcí a příslušenství, jako jsou řemínky na Apple Watch nebo pásky pro Galaxy Watch, jsou samozřejmostí.

Móda 80. let v ČR

V České republice byla situace jiná. Stát ještě ovládal komunistický režim, a nebylo zvykem, že by do našich končin dorazilo zboží ze západu. Když už se přece jen něco objevilo, zpravidla bylo zboží dostupné pouze v tuzexu. A ruku na srdce, průměrný občan na tuzex jen tak neměl peníze. Tehdy musela přijít na řadu zručnost a kreativita maminek, babiček a tetiček, které dokázaly ušít oblečení alespoň trochu podobné tomu, co nosily na západě. 

Discontent blonde fashionable woman comes on eighties disco party dissatisfied with music looks sadly at camera wears trendy pink shades stylish purple clothes isolated over pink background.

V ČR v 80. letech móda sestávala z plísňáčů (džíny nastříkané savem), manžestráků, syntetických triček a pleteninových svetrů na zip. Tato doba je už pryč a my rozhodně nedostatkem oblečení netrpíme. Naopak světu začalo docházet, že produkce levné a rychlé módy je pro planetu a lidstvo přítěž, a proto začala pracovat na konceptu udržitelné módy.

Mohlo by vás zajímat