Androgynní vzhled: Co to znamená?

Hranice mezi pohlavími nebyla nikdy tenčí. Naposledy možná ve starověkém Řecku. Doba se mění a genderově neutrální móda neboli androgynní móda dává svobodu v nošení toho, co se nám líbí. Ať už je to genderově určeno pro holky nebo kluky. Jedná se pouze o trend a nebo evoluci? Jak taková androgynní móda vypadá a kam směřuje?

Co je to androgynie?

V řecké mytologii byla Androgyn oboupohlavní bytost, která dosahovala takové síly, že se nejvyšší z bohů rozhodl sílu omezit. Každého Androgyna rozťal v půli na dvě samostatné bytosti. Od té doby, se obě poloviny navzájem hledají v touze po sjednocení.

Sice se jedná o bájnou pověst, nicméně základní charakteristiky pojmu androgynie tam jsou. Angrogynie znamená spojení vnějších mužských i ženských charakteristik a genderová nejednoznačnost. Androgynní se dá rovněž vyjádřit slovem unisex.

Androgynie v módě 

Zásadní krédo androgynních lidí je neřídit se podle dámských a pánských odděleních a nosit vše, co se vám líbí. Především šatník pánů v posledních pár letech mění svou podobu a hlavně ve světě čím dál víc sklouzává k prvkům dámské módy. Unisex oblečení se v klasických obchodních domech skládá z jednoduchých triček a košil volnějších, rovných střihů, volnějších džín, případně plátěných kalhot. Vše nijak zvlášť nevybočující, neinovativní. 

Velké značky jako Gucci byly ty, které se pustily do rebélie a tvoří kousky, které za každých okolností u většiny lidí vyvolají údiv. Je to holka nebo kluk?… A je to vlastně důležité? Pamatujete si, jak Harry Styles na galavečer v Metropolitním muzeu oblékl podpatky, náušnice a z části průhledný overal od Gucciho? Právě tímto směrem se posouvá unisex móda 21. století. Stejně tak již dnes není nic neobvyklého, když narazíme na pánskou dekorativní kosmetiku.

Konec genderových stereotypů

Teprve na začátku 20. století jsme mohli sledovat, jak se klasická představa silně zaškatulkované genderové módy začíná vytrácet. Ženy odhazují sukně a oblékají kalhoty, přičemž si ještě ani neuvědomují, že pomalu ale jistě otevírají brány androgynnímu vzhledu.

Od té doby se rozmohl obrovský fenomén unisex a androgynní módy a vzhledu, ke kterému se přihlásilo několik slavných jmen jako Harry Styles, Billie Eilish či Miley Cyrus. I u nás v Česku už většinou nikdo nekouká skrz prsty, když je žena oblečená v obleku. Je ale Česko připraveno na nalíčené muže v sukních a šatech?

Mohlo by vás zajímat