Jak si najít koníček: 10 tipů, jak trávit volný čas

Když jsme byli malí, rodiče nás zapsali do několika kroužků, abychom zjistili, co nás baví a v čem jsme dobří. Jak jsme byli starší, opouštěli jsme od většiny koníčků a kroužků, které jsme dělali ve volném čase a většinou jsme zůstali u jednoho nebo dvou, kterým jsme se věnovali. Pokud se poštěstilo, koníček nám vydržel přes pubertu a my si ho v určité formě přenesli i do dospělého života. Realita je ale bohužel jiná a v dnešní době spousta lidí, mimo práci, starostí o domácnost a dětí vlastně neví, co má dělat.

Volný čas dospělých

Zájmy a koníčky jsou v životě člověka velmi důležité. Dávají totiž našemu životu vášeň. Vzpomínáte si, když jste byli děti a hráli jste s ostatními vrstevníky nějakou hru? Byli jste do ní natolik zabraní, že jste nevnímali, jestli máte žízeň, hlad, nebo jste unavení. Naprosto vás to pohltilo. Přesně to dnes mnoha lidem v životě chybí. 

Pro některé lidi je koníčkem jejich práce. Což je ideální kombinace. Nicméně takových lidí není mnoho. Většina lidí si v práci odpracuje co má a pak má volný čas. A mimo povinnosti v domácnosti či rodině kolikrát neví, jak s ním naložit. Pojďme se podívat, jaké zajímavé, kolikrát i neobvyklé koníčky existují a jak byste do svého života mohli přinést trochu vášně.

Jak zjistit, co vás baví?

Bohužel neexistuje křišťálová koule, která by vám na první dobrou odpověděla, co vás bude bavit a jaký je váš koníček. Což ale není vůbec na škodu. Hledání hobby může být zábavná a nezapomenutelná cesta, na které zažijete nespočet zajímavých událostí, o kterých by se vám dřív mohlo jenom zdát.

Jaké koníčky jste měli v minulosti?

Pokud nemáte ani jeden nápad, co by vás mohlo bavit, zkuste se opřít o minulosti. Co vám šlo, když jste byli mladší? Co vás bavilo? Byl to spíš sport nebo umění? Byli jste radši sami se sebou nebo jste chtěli být v kolektivu? Zkuste si vzít papír a tužku a vypsat výčet všechny činnosti, které jste dřív dělali, a u kterých jste se cítili dobře. Nemuseli jste je ani dělat dlouho a intenzivně. Jednoduše cokoliv, co vás zaujalo.

Měsíční výzva v hledání zajímavých koníčků

Pokud máte víc času, zkuste měsíční výzvu. Není to žádná propracovaná strategie, nicméně je to dobrý způsob, jak vyzkoušet co nejvíce aktivit a zjistit, u čeho byste mohli vydržet.

Vyhraďte si v týdnu 1-3 dny, které budete věnovat hledání toho, co vás baví. 10 tipů na to, jak trávit volný čas najdete i na konci tohoto článku, každopádně další inspiraci najdete na internetu během chvilky. Sepište si, jaké koníčky vás zaujali a zkoušejte. Všechno. Do každé jedné aktivity jděte naplno a otevřete se. Odhoďte stud a přijměte fakt, že zkoušíte. A že každý jednou začínal. Můžete si s sebou vzít kamaráda nebo kamarádku, s kterými se budete cítit jistější a bude vás celá cesta bavit o něco víc. Čím víc toho vyzkoušíte, tím větší bude pravděpodobnost, že najdete opravdu to, co vás pohltí.

Seznam zajímavých koníčků:

  1. geocaching – hledání kešek
  2. zahradničení, pěstování květin 
  3. pozorování hvězd
  4. skupinové lekce (alpinning, spinning, jumping)
  5. rybaření
  6. pečení sladkých a slaných dobrot
  7. scrapbooking
  8. hraní na hudební nástroj
  9. fotografování
  10. lego

Mohlo by vás zajímat