Nastalo období, kdy se téměř vše okolo nás zdražuje. Inflace rekordně roste a většina lidí ani nestíhá sledovat, jak rychle jejich finance mizí. V dnešní době je víc než kdy jindy třeba vědět, jak šetřit a především jak ušetřit. Přečtěte si, jak zajistit, abyste týden před výplatou nemívali na účtu nulu a v době krize mohli klidně vyrazit s rodinou na dovolenou k moři.
Definujte si konkrétní cíl
Bez jasného cíle se vám bude šetřit poměrně těžko. Chcete mít peníze uložené pro strýčka příhodu nebo byste rádi vzali rodinu na dovolenou k moři? Přečtěte si, jak můžete i dovolenou zvládnout low-cost v našem minulém článku. Už měsíce koukáte po nové kabelce nebo si chcete zaplatit kurz focení, abyste se mohli ve svém koníčku zdokonalit nebo se rovnou živit tím, co vás baví? Nic není špatně, jen je potřeba si cíl jasně definovat a nejlépe si stanovit i cílovou částku. Mluvíme tu o stanovení osobního rozpočtu či rozpočtu domácnosti. Věřte, že pokud budete jasně vědět, na co chcete spořit, nebude nutnost uskromnit se tak bolestivá.
Stanovte si rodinný rozpočet
První krok, jak začít šetřit peníze je stanovení rozpočtu. Než si stanovíte ideální měsíční rozpočet, je nutné porovnat vaše měsíční příjmy a výdaje. Udělejte si čas a jedno odpoledne si sedněte společně s kalkulačkou a výpisy z banky.
Jeden ze způsobů, jak pracovat se svým rozpočtem je technika 50 / 30 / 20. Polovina vašeho příjmu by měla zahrnovat pravidelné a nutné výdaje, bez kterých se neobejdete, jako je jídlo, platby za bydlení a dopravu, energie, pojištění apod. Do dalších 30 % by měly spadat výdaje bez kterých se obejdete a míjíte je především pro radost. Mohou to být výdaje za vaše koníčky, zábavu, jídlo v restauracích, alkohol a další. U každého se tato složka rozpočtu bude lišit, ale v podstatě do ní spadá vše, co nezajišťuje základní potřeby člověka popřípadě domácnosti. Zbylá pětina by měla putovat rovnou do “kasičky” a měla by sloužit k tvoření finanční rezervy a následně k investování.
Sledování výdajů
Většina z nás se shodne, že nejtěžším úkolem při práci s rozpočtem je udržet “zábavnou” složku peněz na uzdě a zbytečně neutrácet. Průběžnou útratu můžete sledovat v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci vaší banky. V dnešní době už také funguje několik aplikací, které jsou přímo určené pro práci s osobními výdaji a pomáhají lidem lépe hospodařit s penězi.
Aplikace na šetření peněz
I tak zdánlivě zanedbatelný krok, jako je stažení mobilní aplikace, může být jedním ze způsobů, jak ušetřit peníze. Aplikace se mohou starat o správu vašich příjmů a výdajů a umožňují vám řadit je do různých kategorií. V některých aplikacích si můžete nastavit i limit útraty a ve chvíli, kdy se k němu začnete blížit, aplikace vás upozorní. Vybrali jsme pár aplikací ke správě rodinného rozpočtu:
- Spendee
- Wallet
- Buxfer
Pokud máte vyřešenou správu vašich příjmů a výdajů, jistě využijete i další tipy na mobilní aplikace, které vám pomohou ušetřit peníze. Mezi ně může patřit:
- Patron GO – aplikace, která se napojí na vaše internetové bankovnictví a pomocí speciálního algoritmu identifikuje předražené platby.
- Finkulačka – tato aplikace slouží k výpočtu výnosnosti investic, případně pomůže zjistit, jak se vám prodraží úvěr nebo hypotéka.
- Debito – aplikace, která nejen že vám pomůže se správou financí ale rovněž pomůže s uchováváním záručních smluv, účtenek či smlouvy s dodavateli energie.
- Kupi – aplikace, která shromažďuje akční nabídky většiny obchodníků s potravinami a pomůže zjistit, kde si užijete levné nákupy
Tipy, jak ušetřit
Ušetřit se dá na všem, pro lidi to znamená akorát nutnost trochu se omezit a přemýšlet. Jedna z výdajově nejnáročnějších položek v domácnosti je většinou jídlo. Zároveň je to ale také jedna z položek, na které se dá nejlépe ušetřit. A jak ušetřit na jídle? Vše většinou začíná už při nákupu. Pište si nákupní seznam a nechoďte nakupovat hladoví. Nekupujte polotovary a vařte si vlastní jídlo, které si pak můžete vzít do práce.
V dnešní době téměř každý obchodník nabízí slevové kupóny a věrnostní programy. Pokud občas tyto nabídky prohlédnete, uvidíte, že kolikrát najdete opravdu výhodné akce, na kterých ušetříte i pár set korun. Pokud preferujete nákupy online, je možné využít ty obchodníky, kteří nabízejí cashback. Dokonce existují přímo cashbackové portály, přes které můžete u obchodníků nakupovat. Takovými portály jsou např. Tipli, Plná Peněženka nebo Vratné peníze.
Jak už jsme psali, ušetřit se dá na všem, každopádně ani to, že si budete nosit krabičky do práce a vypínat vodu při čištění zubů vás nezachrání, pokud budete nakupovat bez rozmyslu. Pokud pocítíte touhu koupit si něco nového, zkuste chvíli počkat. Klidně jen pár dní. I za těch pár dní si možná uvědomíte, že danou věc vůbec nepotřebujete.
Kde a jak spořit peníze
Ušetřené peníze určitě není dobré nechávat ležet na běžném účtu. Právě tyto peníze bývají dnes značně znehodnoceny a to díky inflaci. Ke spoření můžete využít spořící účet, ke kterému většinou nemáte kartu a jeho sjednání je téměř vždy zdarma. Úrok na spořících účtech je ale poměrně malý. Ke dlouhodobému spoření můžete využít stavební spoření případně doplňkové penzijní spoření, na které přispívá stát. V současné době je zřejmě nejlepší variantou, jak zhodnocovat své úspory prostřednictvím investic.