Jak vybrat helmu na motorku, která vás ochrání

Helma na motorku je pro motoristy nejdůležitějším bezpečnostním prvkem, který je chrání za každých okolností. Je rozdíl, když nás v autě chrání čtyři plechové stěny a když je naší největší ochranou na motorce pouze vyztužené oblečení a helma. Hned po výběru motorky je výběr moto helmy nejdůležitějším krokem a každý by měl výběru helmy věnovat náležitou pozornost a nebát se za ni připlatit. Jak tedy vybrat helmu na motorku tak, aby dobře seděla a zároveň chránila? Na to se pojďme podívat.

Jaký typ moto helmy vybrat?

Stejně jako existují různé typy motorek, existují i různé typy helem. Než budete vůbec uvažovat, jaké příslušenství k helmě zvolíte, je nutné si ujasnit, jaký typ přilby by vám vyhovoval. Vzhledem k tomu, že helmu pořizujete ve většině případů s motorkou, můžete si položit stejnou otázku jako při výběru motorky. Co od vaší cesty na motorce očekáváte? Dlouhé projížďky za hranice, rychlost po okruhu nebo klidné projížďky po městě? V závislosti na této odpovědi pak můžete vybírat mezi čtyřmi druhy helem, a ty jsou:

Integrální helma 

Je uzavřená helma a hodí se na všechny typy motorek. Jedná se zřejmě o nejlepší volbu helmy na silniční motorku. Jak už nasvědčuje název, tento typ helmy plně chrání celou hlavu a je většinou doplněna o sklápěcí plexi. Integrální helma je v porovnání třeba s otevřenou helmou poměrně těsná, tudíž je na to potřeba při výběru myslet a počítat s tím. 

Otevřená helma 

U tohoto typu je téměř celá obličejová část helmy odkrytá, tudíž můžeme jasně říct, že bezpečnost není prioritou. Z tohoto důvodu se hodí spíše na pomalejší jízdy na skútru nebo na mopedu. Tento typ helmy má většinou samostatné odklopné hledí či sklápěcí plexisklo.

Výklopná helma 

Je vhodná zejména pro cestovní motoristy, kteří jezdí dlouhé trasy a na dvou kolech stráví klidně i většinu dne. Vyklápěcí moto helmy velmi dobře spojují pozitiva obou typů helem – otevřených a uzavřených. Díky vyklápěcí bradě při nasazování cítíte komfort stejně jako u otevřené helmy, ale jste vysoce chráněni v případě pádu stejně jako u uzavřených helem. Tato helma je populární, když nechcete na každé zastávce helmu celou sundávat, protože stačí pouze vyklopit bradu.

Helma na enduro 

Je určena na výlety mimo asfalt do terénu, tudíž je tomu samotná konstrukce helmy přizpůsobena. Helma na motorku je lehká, s vysokou ochranou brady a kšiltem. Některé helmy jsou doplněny o hledí a některé mají větší prostor pro brýle.

Za zmínku určitě stojí i tzv. retro helmy na motorku, které bývají většinou otevřené nebo integrální s retro tvarem či motivem. Otevřená retro přilba je velmi populární při výběru helmy na motorku typu chopper.

Materiál přilby na motorku

Nejběžnějším materiálem při výrobě helmy na motorku je polykarbonát neboli termoplast. Helmy z tohoto materiálu jsou levné, ale za to méně odolné, tudíž se hodí spíše pro běžné ježdění než na závody. 

Další možností jsou kompozitové helmy, které jsou naopak velmi odolné a díky tomu i dražší. Kompozitové helmy se nedají vyrábět sériově, ale pouze ručně. I díky tomu se považují za nejlepší formu ochrany. Kompromisem je pak helma semikompozitní, která kombinuje dva předchozí materiály helem. 

Velikost helmy na motorku

Nejdůležitějším parametrem je obvod hlavy, který si bez problému změříte i doma pomocí klasického krejčovského metru. Správně si hlavu změříte v místě těsně nad obočím a ušima. Poté, co víte svůj obvod, dozvíte se zhruba orientační velikost helmy podle tabulky velikostí jednotlivých výrobců. Výběr helmy je velmi podobný jako výběr bot. Velikost znáte, ale stejně je potřeba si ji vyzkoušet. 

A jak má sedět helma na motorku?

Helma by neměla nikde tlačit a zároveň by vám neměla být ani nikde velká. V případě, že je vám helma velká, ztrácí svůj bezpečnostní efekt. Na druhou stranu když je helma velmi malá, rozhodně v ní dlouho nevydržíte. Stejně tak by ale helma měla být dostatečně těsná, abyste v ní hlavou mohli hýbat jen velmi omezeně,

Moderní komunikační technologie k motorce

Posledním parametrem při výběru helmy na motorku je příslušenství, které se rozhodnete k helmě pořídit. V dnešní technologicky pokročilé době je běžné, že jsou nové modely motorek vybavené propracovanými LCD displeji, které umožňují zobrazovat příchozí zprávy či hovory. Pokud si ale plánujete pořídit starší, ne tak vybavenou motorku, pro komunikaci vč. přijímání a vytáčení hovorů si můžete pořídit interkom. Existují helmy na motorku přímo s handsfree, ale ve většině případů je třeba si jej koupit zvlášť. Výrobci ale pro jeho umístění helmy dopředu připravují. 

Pořídit si můžete i kameru na přilbu na motorku, která vám umožní natáčet vaše cesty z pohledu řidiče. Nejen že si můžete zpětně užívat pocit z jízdy při přehrávání záznamů, kamera se hodí především v případě nehody, kdy můžete např. Policii dokázat, že chyba nebyla na vaší straně.

Mohlo by vás zajímat