V oblasti technologií se čím dál více mluví o technologii. Pro někoho však může být novinkou, že se nejedná o novou technologii. OLED je již dlouho využíván u zobrazovačů malých rozměrů. U některých výrobců na tento způsob zobrazování můžeme narazit u smartphonů nebo digitálních fotoaparátů. V tomto článku si uvedeme hlavní rozdíly mezi LCD a OLED.
LCD displeje: Jak fungují?
Zatím využívanějším typem displejů u většiny výrobců je stále LCD (Liquid Crystal Display). Jak z významu samotné zkratky, tak i ze samotného principu zobrazování vyplývá, že LCD znamená displej z tekutých krystalů. Spočívá v tom, že displej je usazen mezi dvě polarizační vrstvy a pole tekutých krystalů, které samy tvoří jednotlivé pixely. Jádro celé technologie LCD funguje je v potřebě vnějšího zdroje světla, tzv. podsvícení.
Jaké jsou výhody LCD?
- nižší spotřeba,
- nižší pořizovací cena,
- větší výběr mezi zařízeními,
- delší výdrž zařízení.
Výhodou LCD oproti technologii OLED je především nízká spotřeba a jelikož je technologie LCD mnohem rozšířenější, také pořízení LCD displeje vás vyjde levněji. Díky rozšířenosti jsou také jednotlivé zařízení k dostání v mnoha formátech a provedeních, a tak můžeme hovořit o větším výběru. Vzhledem k tomu, že je barvitost obrazu zapříčiněna podsvícením displeje, LCD displeje mají delší výdrž.
Jaké jsou nevýhody LCD
- nižší kontrast,
- neschopnost zobrazit černou barvu.
Hlavní nevýhoda LCD televizí oproti OLED je určitě v kvalitě obrazu. LCD displeje mají oproti OLED nižší kontrast. Rovněž vzhledem k tomu, že při zobrazování jednotlivé pixely nezáří samy, ale pomocí podsvícení, LCD technologie nikdy nedokáže zobrazit černou barvu. Pokud byste dokázali porovnat LCD a OLED, uvidíte, že i černá je díky podsvícení u LCD vlastně tmavě šedá.
OLED displeje: Jak fungují?
Technologie zobrazování OLED znamená ve zkratce Organic light-emitting diode. Na rozdíl od LCD technologie, který spočívá v podsvícení, OLED technologie funguje na principu záření jednotlivých pixelů zvlášť. Toho jsou pixely schopné dosáhnout díky vrstvě organické látky skrz kterou dvěma vodiči prochází elektrický proud.
Jaké jsou výhody OLED?
- vyšší kontrast,
- lepší zobrazení barev (zobrazí i černou barvu),
- lepší pozorovací úhly,
- lepší flexibilita,
- ohebné displeje.
Technologie zobrazování OLED může díky záření jednotlivých pixelů dosáhnout mnohem vyššího kontrastu dokáže zobrazit pravou černou barvu. To zvládně díky tomu, že se dané pixely jednoduše vypnou. Oproti LCD jsou OLED displeje také flexibilnější a tenké. Již teď je na trhu elektronika, která je lehce ohnutá a díky tomu nabízí skvělé pozorovací úhly. S tím také souvisí, že OLED displej můžeme „nalepit” na jakýkoliv materiál (sklo, plast dřevo…).
Jaké jsou nevýhody OLED?
- vypálení částí displeje,
- změna zobrazování displeje,
- nízká výdrž,
- vyšší spotřeba.
Jak už jsme zmiňovali, součástí technologie OLED je také organická látka, s kterou souvisí první nevýhoda. Látka se časem opotřebovává, což může zapříčinit změnu zobrazení barev či dokonce vypálení částí displeje. Jedná se především o ty části, kde se zobrazení displeje moc nemění (u telefonu notifikační lišty). Spotřeba OLED displejů je také velmi často udávána jako hlavní nevýhoda. Tady však záleží na úhlu pohledu a není jednoznačné, že by OLED displeje měly vyšší spotřebu. Proti názor souhlasí, že světlé nebo velmi zářivé pixely opravdu spotřebovávají hodně energie. Oponuje však tím, že černé nebo tmavé pixely nepotřebují žádnou energii, jelikož jsou vypnuté.