Matrace je z hlediska kvality spánku naprosto zásadní, a proto byste měli výběru matrace věnovat náležitou pozornost. Ve výběru té správné matrace hraje roli několik parametrů jako materiál, rozměr, tělesná hmotnost a další. Jeden z nejdůležitějších parametrů je právě tvrdost neboli tuhost matrace a na tu se podíváme právě v tomto článku.
Co je to tvrdost (tuhost) matrace?
Měkká i tvrdá matrace má své výhody i nevýhody, nicméně jedno mají společné. Pokud je matrace extrémně měkká či extrémně tvrdá, v obou případech z dlouhodobého hlediska hrozí bolesti zad nebo týlu. Ať je matrace jakákoliv, měla by zajistit, že bude páteř vždy rovná. Tedy pokud pořídíte příliš měkkou matraci, páteř se bude prohýbat. Naopak pokud pořídíte příliš tvrdou matraci, páteř se bude zakřivovat.
Jak se dělí matrace podle tvrdosti (tuhosti)?
Mnoho výrobců využívá různé stupnice tvrdosti (tuhosti) matrace. Nejčastější stupnice je ta, která se dělí na 5 stupňů s tím, že stupeň 1 značí velmi měkké matrace a stupeň 5 naopak velmi tvrdé matrace.
Někdy se můžete setkat s rozšířenou stupnicí, která tvrdost matrace označuje v intervalu 1-7. Ať je to však označeno jakkoliv, základní dělení tvrdosti je měkká vs. tvrdá matrace. Pojďme se podívat, pro koho je která matrace vhodná a jak vybrat matraci, která pro vás bude nejlepší.
Jak zjistit správný stupeň tvrdosti matrace
Základním předpokladem pro správně zvolenou tuhost matrace je tělesná hmotnost jedince, pro kterého je matrace určena. Mimo to ale také záleží na individuálních požadavcích a na spací poloze, kterou upřednostňujete.
Obecné předpoklady
Existují obecné předpoklady, které při výběru matrace podle tvrdosti platí. Většinou se dá říct, že tvrdší a tužší matrace vyhovují spíš mužům, zatímco měkčí matrace vyhovují ženám. Podobně je to s hmotností. Tedy čím těžší člověk je, tím tvrdší matraci by měl volit. Paradoxně naopak je to však u dětských matrací. Pro děti platí, že by měly mít středně tvrdé či tvrdé matrace pro správný vývoj kostí a kloubů. Do měkké matrace by se tělo zabořilo tak moc, že by to mohlo vývoji pohybového aparátu spíše uškodit.
Výběr tvrdosti podle hmotnosti a polohy na spaní
Velmi měkká zdravotní matrace se hodí pro lidi s bolestí kloubů nebo pro ty, kteří spí rádi na boku. Tvrdá matrace by je mohla zbytečně moc tlačit. Pro starší lidi není velmi měkká matrace vhodná z jednoho důvodu, že by se nemuseli zvednout z postele.
Měkká matrace má podobné vlastnosti jako velmi měkká matrace, avšak unese těžšího člověka. Měkká matrace má nosnost až 80 kg a je rovněž vhodná pro lidi, co spí rádi na boku. Krásně ustoupí ramenům a kyčlím, tudíž vás nebude tlačit.
Středně tuhá matrace je nejprodávanější, a to kvůli její univerzálnosti. Je to zlatý střed mezi všemi stupni tvrdosti, který bude sedět všem typům spáčů. Problém nebude mít jedinec, který rád spí na boku, na zádech ani na břiše.Tato matrace vyhoví všem do 100 kg.
Tvrdá matrace více vyhovuje lidem, kteří váží více než 100 kg, případně těm, kteří rádi spí na břiše nebo zádech. Tvrdá matrace je ideální stupeň pro většinu mužů. Velmi tvrdá matrace je vhodná pro všechny osoby do 200 kg.