Ekologická domácnost aneb Tipy, jak žít ekologicky

V dnešní době velké téma, které má své opodstatnění. Pokud chcete vědět, co obnáší eko styl bydlení, pojďte si přečíst tento článek. Eko domácnost je styl života, který chrání životní prostředí a v konečném důsledku pomáhá i vaší peněžence. Pokud bychom každý alespoň z části dodržovali zásady ekologické domácnosti, planetě velmi výrazně ulevíme.

Úspora energie

K úspoře energie nám pomohou elektrospotřebiče výhradně třídy A+. Co se týče osvětlení, je záhodno mít doma převážně LED žárovky a svítit opravdu v případě, kdy je to potřeba. To znamená přes den využívat denní světlo a nesvítit v pokojích, kde se nepohybujete. 

Mimo světla je také důležité vědět, že úsporný režim nebo režim spánku  u elektrospotřebičů není tak výhodný, jak se může zprvu zdát. Je tedy nejlepší spotřebiče, které nepoužíváte, vypnout a nejlépe vytáhnout ze zásuvky.

3D House with energy ratings

Úspora energie také do velké míry souvisí s vytápěním domů či bytů. Máme tendence mívat v domácnostech přetopeno. Přitom doporučená, optimální teplota je 20 – 21 °C. Pokud plánujete řešit vytápění domácnosti, můžete přemýšlet nad pořízením ekologického kotle namísto klasického.

Ekologický úklid domácnosti

Reklamy a obchodníci se nás snaží přesvědčit, že je nejlepší mít na každou věc doma jiný čistič. Ale právě látky obsažené v těchto čističích neprospívají planetě ani vašemu zdraví. Nejlepší je využívat ekologické čističe, případně je kompletně nahradit přírodními produkty jako je jedlá soda, citron, ocet nebo sůl. Co se týče umývání nádobí, rozhodně je z hlediska úspory vody výhodnější myčka. Mytím nádobí v ruce spotřebujete klidně skoro až pětkrát více vody než mytím nádobí v myčce.

Třídění odpadu doma

Třídění odpadu je asi první věc, která běžného člověka napadne v souvislosti s ekologickými problémy. Každá domácnost by měla dbát na recyklaci odpadu a rovněž na snížení produkce odpadu. Základem je využívat opakovaně použitelné výrobky oproti jednorázovým. Může se jednat o jednorázové kelímky na kávu, které nahradíte kvalitním termohrnkem. Stejně tak se může jednat o igelitové sáčky, které můžete nahradit ekologickými sáčky na potraviny, případně krabičkami na svačiny a obědy. Možností, jak vyměnit jednorázové za vícekrát použitelné je mnoho, jen je potřeba nad věcmi přemýšlet a nebýt lhostejní.

Ekologická kuchyně

S produkcí odpadu ještě souvisí vyhazování potravin. Ekologické chování v kuchyni začíná už při nákupu potravin. Čím víc toho budete nakupovat do zásoby, tím větší je pravděpodobnost, že potraviny následně vyhodíte. Stejně tak dbejte na to, abyste zbytečně nevařili do zásoby a nesnězené jídlo se pak po pár dnech vyhodilo. 
V souvislosti s nákupem potravin ještě doporučujeme dovoz potravin. Doručování potravin je podobné jako veřejná doprava. Místo jednoho auta pro každou osobu do „nákupního centra” jede jedno auto (dodávka), které nákup všem doručí až před dveře.

Mohlo by vás zajímat