Jak se stát digitálním nomádem: Výhody a nevýhody práce na dálku

Myšlenka pracovat odkudkoliv je pro většinu lidí lákavá, ale často mají pocit, že je to vlastně nereálné. Přitom tomu tak vůbec není. Práce na dálku je v dnešní době v určitých oborech naprostým standardem. Už v období pandemie koronaviru jsme se přesvědčili o tom, že pracovat z domu není takový problém. Pro někoho to bylo hrozivé období, ve kterém se nemohli dočkat až budou zase pracovat s kolegy v kancelářích a pracovišť. Někoho ale třeba tato myšlenka zaujala natolik, že přemýšlí, jak to udělat, aby mohl pracovat odkudkoli už napořád.

Jak už jste jistě pochopili, práce na dálku velmi úzce souvisí s digitálním nomádstvím. Digitálním nomád je člověk, který pracuje online a nezávisle na místě. Zároveň cestuje po světě. Ke své práci nepotřebuje nic jiného než počítač a stabilní internetové připojení.

Výhody digitálního nomádství

Hlavní výhody tohoto životního stylu jsou zřejmé. Vyhnete se stereotypu chození do kanceláře, práce vás nelimituje v poznávání nových zemí, lidí, kultur. Práce se naopak stává prostředkem k tomu, abyste tohle všechno mohli prožívat. Navíc v případě že budete s nomádstvím začínat v levnějších destinacích (např. jihovýchodní Asii), zvládnete žít plnohodnotný život klidně do 18 000 Kč měsíčně a vytvářet si finanční rezervu na nákladnější cesty či později můžete peníze investovat.

Nevýhody digitálního nomádství

V zásadě se nejedná o nevýhodu, ale často u začínajících nomádů vnímáme zklamání z nenaplnění jejich představy. Často se lidé nechají nalákat profily na sociálních sítích na bezproblémový život digitálního nomáda, který 80 % svého času v zahraničí cestuje a ve volném čase se věnuje práci. 

To je ale omyl.

Jak popisují digitální nomádi, kteří se snaží ukázat reálnou stránku digitálního nomádství, to, že pracujete ze zahraničí neznamená, že pracujete méně. Proto je u jakékoliv práce mimo kancelář důležitá osobní vůle a schopnost nastavit si hranice práce a zábavy. Jednou za čas, ve chvíli, kdy nemáte moc práce, se můžete nechat zlákat a jít ráno místo k počítači na pláž. Ale je to výjimka. Většinu času pracujete jako normální člověk a ve volném čase můžete cestovat, poznávat místní kultury a nové věci. To je ta pravá podstata digitálního nomádství.

Poznámka: Ještě panuje jedno přesvědčení, které bychom rádi vyvrátili. Nomádi v drtivé většině nepracují z pláže. Pracují z kaváren či ubikací, které si pronajali. Na pláži se totiž pořádně pracovat nedá.

Dalšími aspekty digitálního nomádství, který ne každý může zvládnout, jsou materiální limity a omezení. Nomádi na jednom místě zůstávají několik týdnů, max. měsíců a pak se přesouvají na další místo. Je tedy potřeba, abyste vždy byli schopni sbalit se do jednoho kufru nebo batohu. 

Jak se stát digitálním nomádem 

Pokud jste si vědomi skutečné práce digitálního nomáda, nepředstavujete si ji jako celoživotní dovolenou a stále vás tento život láká, pojďme se podívat, jak se vlastně tím novodobým nomádem stát.

Digitálním nomádem se může stát každý. Opravdu to není tak těžké, jak to zní. Nejtěžší na tom je, sebrat  odvahu a odhodlat se. Jak už jsme zmiňovali, ne každý tento životní styl zvládne. Nicméně alespoň na pár týdnů by si to měl určitě zkusit každý. 

1 krok: Vyberte si obor, ve kterém budete podnikat

Jak už vyplývá z principu digitálního nomádství, práce nomáda je práce online. Mezi nabídkami práce na dálku najdete např.:

  • online marketing,
  • IT,
  • překladatelství,
  • grafika,
  • virtuální asistence.

Pokud vás podobné obory nezajímají, zkuste překlopit svůj stávající business do onlinového prostředí. Můžete zkusit založit e-shop a podnikat na dálku.

2 krok: Vyberte formu podnikání

Nejčastější formu podnikání digitálního nomáda bývá freelancer. Člověk má většinou živnost (nebo i firmu právnické osoby) a shání si své vlastní zakázky. Alternativou pro tento typ podnikání je pak klasický zaměstnanecký poměr a domluvíte se zaměstnavatelem, abyste mohli permanentně pracovat online.

Mohlo by vás zajímat