Potravinoví moli – malí, nevinně vypadající motýlci, kteří se minimálně jednou ocitli snad v každé domácnosti. Poznáte je jednoduše, a to podle drobných, téměř až neviditelných pavučinek, které za sebou nechávají kdekoliv se zabydlí. Dokáží napáchat škody za mnoho peněz a k tomu velmi zdatně zabrnkat na naše nervy. Jejich likvidace je na dlouhé lokte, ale není nemožná! Jak na likvidaci potravinových molů se podíváme níže v článku.
Kde se berou moli
Pokud Vás to uklidní, existence molů v domácnosti rozhodně neznamená, že byste byli nečistotní. Většinou se k nám dostanou zvenčí, klidně už z nákupního vozíku, a proto je velmi důležité nákup hned zkontrolovat. Molům se zamlouvají sypké a suché potraviny jako mouka, rýže, těstoviny a další. O něco složitější je to pak v panelácích, kde se moli mohou objevit od sousedů skrz stupačky či digestoř. Přiletět pak mohou samozřejmě i oknem či dveřmi.
Jak na moli v kuchyni
Boj proti molům bývá náročný a zdlouhavý. I po vyklizení celé kuchyně se může stát, že se moli vrátí i několikrát po sobě. Hlavní je nepropadat panice, být připraven a dbát na prevenci. Tou je pravidelná kontrola potravin a čistota ve špajzu. Dobré je také nekupovat velké zásoby potravin dopředu.
Kupříkladu víme, že se moli objevují v mouce, a proto po každém nákupu mouky obsah zkontrolujeme a nejlépe přesypeme do průhledné uzavíratelné nádoby. Pokud necháte ležet sáček otevřený, koledujete si o malér. A jak vlastně zjistíme, že se nám mol v mouce usadil? Pokud nahneme dózu s moukou na jednu stranu, měli bychom vidět zrnka mouky, které visí na stěně dózy na drobných vláknech. V některých případech můžete vidět rovnou i nakladené larvy.
V jakých potravinách se moli vyskytují?
- mouka
- obiloviny
- strouhanka
- cukr
- piškoty
- sušenky
- luštěniny
- ořechy
- koření
- čokoláda
- müsli a další
Vše napadené vyhoďte
V této části likvidace je nutné být nemilosrdný. Myslete na to, že pokud byste nechali i jen jeden jediný zapadlý sáček s moukou ve spižírně, molů se nikdy nezbavíte. V boji proti molům je potřeba postupovat důsledně. Opravdu je nutné zkontrolovat potravinu po potravinu po potravině a vše napadené vyhodit.
Celou kuchyň vyčistěte a vystříkejte
Všechny skříňky, kde potraviny skladujete důkladně vymyjte a vyčistěte. Dbejte na případné podložky a kouty spižírny, kde by mohly být zakuklené larvy. Larvy totiž jsou ten největší problém, který s moli souvisí. Moli sami o sobě jsou neškodní. Larvy za to potraviny kontaminují svými výkaly. Jakmile budete mít kuchyň čistou a vyklizenou, je třeba prostory stříkat libovolným sprejem proti létajícímu hmyzu. Tyto postřiky je pak vhodné opakovat v týdenních intervalech v rámci zhruba tří měsíců, abychom zabránili návratu těchto škůdců.
Rozdíl mezi potravinovým a šatním molem
Tento článek se zaměřoval na potravinové moli. V domácnosti se ale mohou vyskytovat ještě moli šatní. Ti jsou oproti molům v kuchyni o něco menší a na křídlech nemají tmavé skvrny. Šatní moli mají rádi tmavá a zatuchlá místa, skříně s bavlněným prádlem jsou pro ně to pravé. Vyskytují se i na zdi za tapetami, v kobercích nebo v peřináči. Co naopak přímo nesnáší je světlo a čerstvý vzduch.