Za poslední rok se počet elektromobilů téměř zdvojnásobil, přesto jich ale po Českých silnicích moc nejezdí. Mimo ceny elektromobilů, řidiče od koupě odrazuje také nedostatek dobíjecích stanic. Přestože se jich po Evropě staví tisíce ročně, rozhodně to nestačí ani pro třetinu aut v ČR. Vzhledem k rozhodnutí Evropského parlamentu o zákazu prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2035, se stává téma dobíjecích stanic pro elektromobily velice aktuální.
Jak dlouho trvá nabíjení elektromobilu
V současnosti existují dva způsoby dobíjení elektromobilů, a to střídavým či jednosměrným proudem.
Pomalé (AC) nabíjení
Pomalé nabíjení využívá střídavého proudu (AC) – takto elektromobil nabijete jak doma z klasické zásuvky, tak z některých dobíjecích stanic na cestách. Elektromobil si musí střídavý proud převést na jednosměrný, který je schopen uložit do baterie. Právě to je příčinou delší doby nabíjení. Nabíjecí stanice tohoto typu bývají umístěny v místech, kde se počítá s tím, že bude elektromobil dlouho parkovat – u hotelů, nákupních center apod. Nabití elektromobilu může trvat i několik hodin.
Rychlé (DC) nabíjení
Rychlé nabíjení dobíjí elektromobil přímo prostřednictvím jednosměrného proudu, který si už nemusí převádět. Nabíjení je tedy až o 80 % rychlejší a elektromobil má doplněnou energii za několik desítek minut.
Kolik stojí nabíjení elektromobilu
Cena nabití elektromobilu závisí především na volbě dobíjecí stanice a jejího poskytovatele. U nás v České republice máme v současnosti čtyři hlavní poskytovatele dobíjecích stanic – ČEZ, E.ON, IONITY a PREpointy.
ČEZ a E.ON
Cena nabíjení elektromobilu u ČEZU se liší podle druhu stanic (např. u AC nabíječek vyjde registrovaným 6 Kč za kWh, u DC je to 8 Kč). Neregistrovaným uživatelům vychází cena za kWh o dvě koruny dráž. Připlatíte si také v případě, že překročíte povolenou dobu nabíjení. Ceny u E.ONu jsou pro registrované uživatele velmi podobné jako u ČEZU, avšak připlatí si neregistrovaní, kteří zaplatí o 3 Kč za kWh víc.
PREpoint
Největší poskytovatel dobíjecích stanic v hlavním městě Praha poskytuje produkt s názvem AC v klidu, který funguje jako balík předplacených kWh a času za 600 Kč měsíčně. U AC nabíjení vychází kWh na 7 Kč, DC na 8 Kč. Pro neregistrované uživatele je k dispozici možnost naskenovat QR kód. Ceny začínají od 240 Kč za hodinu.
IONITY
IONITY jsou oproti výše zmíněným drahé. Cena pro neregistrované uživatele je 21 Kč za kWh. Pokud máte auto od některé z automobilek – BMW, Audi, Porsche, Mercedes Benz, Ford, Hyundai nebo Volkswagen, dosáhnete na mnohem výhodnější cenu. I tak jsou ale dobíjecí stanice IONITY v průměru dražší.
Cena elektromobilu
V současné době je pořízení elektromobilu poměrně drahá záležitost. Oproti autům stejné kategorie se spalovacím motorem si připlatíte minimálně o 100 000 Kč. Dobrá zpráva je, že od roku 2027 se plánuje ceny elektromobilů snížit tak, aby byly víc dostupné.
Cena do velké míry závisí na kapacitě baterie. Čím vyšší kapacitu baterie elektromobilu budete vyžadovat, tím víc zaplatíte. Dojezd elektromobilů je stále za benzínovými a naftovými auty, a proto platí, že průměrný dojezd u elektromobilu okolo jednoho milionu korun je cca 400 km. Pokud si tedy plánujete pořizovat elektromobil, popřemýšlejte kolik kilometrů máte v plánu projezdit.