Pravděpodobně dost mladých rodin řeší aktuální situaci na trhu s nedostatkem bydlení. Otázkou ovšem je, jaká cesta je nejlepší. Vyplatí se koupit byt od developera? Není lepší koupit starší byt a renovovat jej?
Výhody a nevýhody bytu od developera
Výhody
- získáte byt, který je hotový a připravený k bydlení
- k bytům bývá většinou také parkovací místo
- výstavba byla promyšlena s ohledem na dostupnost do přírody
- nemusíte řešit opravy a veškeré elektrické a potrubní vedení je zdokumentované
- stavba je pomocí nových technologií, postupů, nových materiálů a vše je kvalitně zatepleno s cílem snížit energie domu
- pokud budete řešit nákup nemovitosti ještě v době, kdy jsou dostupné pouze plány, máte tak dostatek času na vyřízení financování a hypotéky
- pokud se rozhodnete koupit byt už ve fázi plánů, máte poměrně velkou šanci a možnost vybrat si nejvhodnější byt. V pozdějších fázích bývá výběr poměrně malý.
Nevýhody
- vysoká počáteční investice
- dlouhá čekací doba – prodej nemovitosti se provádí většinou ještě předtím, než je nemovitost dostavěna
- novostavby bývají umístěné na okraji města, což může vyžadovat vlastnění automobilu
- v průběhu výstavby může dojít k nenadálé situaci a dojde tak k posunutí termínu dokončení stavby a kolaudace
- nevíte, zda výhled z okna nezablokuje v následujících letech nová stavba
Výhody a nevýhody starší nemovitosti
Výhody
- nižší cena nemovitosti
- nemovitost si můžete prohlédnout
- již není potřeba řešit daň z nabytí nemovitosti
Nevýhody
- většinou je zde nutnost přispívat do fondu oprav
- provoz neúsporných budov může být poměrně dost finančně náročný
- starému bytu se musíte přizpůsobit vy
Koupě bytu je tedy otázkou spíše preferencí a aktuální situací, ve které se nacházíte. Je vhodné nad bydlením přemýšlet s předstihem, aby na vás nebyl vyvíjen tlak z nutnosti vlastnit nemovitost.
Jak je to s daní z nabytí nemovitosti v roce 2022?
Daň z nabytí nemovitých věcí se hradila v momentě, kdy došlo ke vzniku, zániku nebo ke změně vlastnického práva k nemovitostem. Poplatníkem daně byl původně ve většině případů převodce vlastnického práva (prodávající), od 1. listopadu 2016 to však byl nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci, tedy kupující. Dnes je však daň z nabytí nemovitostí zrušena, a to ve všech případech, kdy právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vznikly dne 26. 9. 2020 nebo později. – zdroj: https://www.podnikatel.cz/kalkulacky/dan-z-nabyti-nemovitych-veci/
A co rodinný dům?
Stavba rodinného domu (RD) je jednou z největších investic, kterou člověk v životě udělá. Vyřizování stavebního povolení na RD může být pro laika dosti náročné. Ne každý pozemek je určen pro výstavbu rodinného domu a pro zjištění jaké má pozemek účelové určení je třeba se obrátit na věcně a místně příslušný stavební úřad. Pokud situaci neodevzdáte do rukou odborníků, mohou se Vám vyskytnout rozmanité problémy.
Na začátek je dobré podotknout, že v České republice je stavební povolení na RD předpokladem pro samotnou stavbu. Bez něj se nedostanete dál. Stavba domu je velmi náročnou záležitostí, která vyžaduje nejen mnoho peněz, času a úsilí, ale také správný postup při stavbě.