Zná to asi každý rodič – řev, rudý uzlíček nervů a slzavé údolí. Stává se vám často, že vaše miminko nemůže usnout a vy už nevíte, co s ním? Spali byste 48 hodin v kuse, ale vaše ratolest se budí co chvilka? Dlouhé uspávání miminka může být pro rodiče poměrně zapeklitý proces, a pokud identifikujete zjevné příčiny (hlad, mokrá plenka apod.), proč miminko ne a ne spát, je už pak víc než složité zjistit, proč je to malé stále vzhůru.
Říká se, že neexistuje špatný spánek, kvůli kterému nemohou miminka ani dospělí jedinci fungovat. Existují jen špatné spací návyky. O tipech, jak na kvalitní spánek u dospělých už jsme spali. Pojďme se teď podívat, jak je to u miminek.
Rutina před uspáváním miminka
Rutinu potřebuje každý z nás. Dodává nám pocit bezpečí, organizace, pořádku a nezávislosti. Miminko bez rutiny je mnohem méně zvladatelné než miminko, které má nastavenou denní rutinu, a to včetně rutiny před spánkem miminka.
Spánek miminka se v průběhu času mění. Ve chvíli, kdy dítěti vytvoříte rutinu, kterou budete každý den před spánkem provádět, nebude pro dítě takový problém a zásah, když jednou nepůjde spát ve stejnou hodinu jako obvykle. Někdy to totiž prostě není možné. Rutinou miminku dáte nepřímo vědět, že za chvilku půjde do postýlky. Záleží pouze na vás, jakou rutinu si s miminkem nastavíte. Může to být koupel, čištění zoubků (dásní), zpívání, vyprávění pohádky, dětská masáž a mnoho dalšího. K rutině může patřit i oblíbený plyšák, usínáček či jiná hračka. Ve chvíli, kdy se usínáček dítěti dá opravdu pouze při spaní, může ho i tato hračka uklidnit a uspat. Jakou další výbavu pro miminko se dozvíte v dalším článku.
Uspávání miminka v náručí
Ohledně uspávání miminka v náručí se vedou dlouhé debaty. Je to dobrý a účinný způsob, jak uspávat malá miminka nebo způsob, jak vaše ratolesti rozmazlit a už nikdy je nenaučit spát bez vaší přítomnosti? Rozhodně velkou roli hraje věk miminka. Děti do 4 měsíců bez výčitek klidně uspávejte chováním. Takhle malé děti si ještě stále zvykají na nové prostředí okolo nich. Aby bylo miminko naprosto spokojené a v klidu prošlo touto změnou, je chování v náručí ideální způsob, jak jim pomoci. Alternativou k chování je pak ještě zavinovačka, která dítěti dodává podobný pocit jako mělo v bříšce maminky. Miminka od 4 měsíců už pomalu zvykejte na usínání v postýlce.
Co se týče uspávání kojením, opět záleží na individuálním dítěti a mamince. Pokud ale uspáváte kojence pouze u prsa, je dost možné, že si na to velmi rychle zvykne a nebude chtít usnout jinak. Kojení je pro miminko nejbližší kontakt s matkou, nicméně pokud kojení probíhá i několikrát za noc, je pro matku velkou námahou. A to není dobré jak pro miminko, tak matku.
Okolí při uspávání miminka
Ticho nebo hluk při uspávání miminka
Hlavně malé děti jsou velmi vnímavé na okolní prostředí. Možná máme pocit, že pro uspávání miminka je nejlepší absolutní ticho. Miminko ještě v děloze však vnímá nespočet okolních zvuků od vnějších podnětů až po matčiny orgány. Spousta maminek už přišlo na to, že při uspávání využívají monotónní, kontinuální hluk, který dokonce i přetažené miminko uspí. Může se jednat o:
- zvuk vysavače,
- zvuk fénu,
- zvuk digestoře,
- zvuk oceánu a vln,
- zvuk deště a další.
Tma nebo světlo při uspávání miminka
Co se týče světla při usínání, zde už je to jednoduché. Vnitřní hodiny člověka i dítěte souvisí s nastavením, že pokud jsme vzhůru, je světlo a pokud spíme, je tma. Tak je tomu již od pradávna. V procesu uspávání miminka, je dobré zhruba půl hodiny před uložením světla trochu ztlumit. Jakmile je definitivně čas spánku miminka, je dobré světla úplně vypnout. Mimo vnitřní hodiny je také miminko na tmu z dělohy zvyklé, a proto celý usínací proces ulehčuje.