Čím topit: Možnosti vytápění rodinného domu

Otázka čím topit je jedna z nejzásadnějších, které v rámci bydlení v rodinném domu řešíme. Právě náklady na vytápění tvoří jednu z největších položek rozpočtu. V ČR převažuje topení plynovým kotlem, elektrokotlem, kotlem na tuhá paliva nebo topení tepelným čerpadlem. Každá možnost vytápění má své výhody i nevýhody ať už z hlediska pohodlí, tak z hlediska ekonomického. Počítáme průběžné náklady, ale i počáteční investice. V tomto článku jsme pro vás sepsali všechny možnosti vytápění.

Topení tuhými palivy

Topení dřevem či topení dřevěným uhlím je nejoblíbenější řešení hlavně ve starých domech. Topení tuhými palivy je jednou z levnějších možností, avšak z hlediska pohodlí je topení dřevem nebo uhlím náročnější než ostatní druhy topení. Počáteční investice na koupi kotle na tuhá paliva je 30 000 – 80 000 Kč. Co je ale na topení tuhými palivy nejnáročnější je obsluha, kór pokud topíte dřevem. Dřevo vám totiž musí někdo dovézt, musíte jej nařezat, nasekat a složit do dřevníku. Stejně tak pokud nejste doma, nikdo vám nezatopí, takže pokud vytápění tuhými palivy nekombinujete třeba s plynovým kotlem, můžete se vrátit do vymrzlého domu a klidně několik hodin čekat, až se vytopí. Roční náklady se pohybují mezi 20 000 – 30 000 Kč.

Pokud se rozhodnete pro topení dřevem a uhlím, je třeba do budoucna počítat s možným omezením. Už teď koupíte pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy, které dokáží palivo spalovat co nejšetrněji k přírodě.

Topení plynem

I když jsou pořizovací náklady na vybavení kotelny, koupi plynového kotle a stavbu komína vyšší než na samotný elektrokotel, vychází topení plynem levněji než elektřinou. Pro začátek počítejte s investicí okolo 100 000 Kč. Roční náklady se opět odvíjí od tepelné ztráty domu. Zpravidla bývají okolo 30 000 Kč.

Topení plynem je pohodlné a při srovnání průměrných ročních nákladů na obsluhu i poměrně levné. Nové kondenzační kotle dokáží snížit vaši spotřebu o 20 – 30 %. Avšak pořizovací cena plynového kotle je pro domácnost nákladnou položkou. Rovněž ne každý dům má v blízkosti plynovou přípojku. Počáteční investice na instalaci kondenzačního plynového kotle se pohybuje okolo 100 000 Kč. Topení plynem je šetrné k životnímu prostředí a patří do kategorie nadčasových možností topení. V souvislosti s růstem cen energií spojených nejen s válkou na Ukrajině však nedokážeme říct, jak bude situace vypadat v budoucnu a jestli plyn stále bude jednou z levnějších možností vytápění rodinného domu.

Topení elektřinou

Vytápění elektřinou a topení elektrokotlem má ze všech možností nejnižší počáteční investici. Pořízení a instalace elektrokotle se pohybuje okolo 30 000 Kč. Topení elektřinou je velice jednoduché a pohodlné. Hlavní prostředek, jak elektrokotel budete ovládat je termostat. Topení elektřinou je levné a výhodné umístit do dobře izolovaných domů. Rozhodně se nevyplatí do starých domů s vysokou tepelnou ztrátou.

Tip: S vytápěním vám může pomoci také solární elektrárna pro rodinné domy, neboli fotovoltaická elektrárna. Dnes je už na trhu spousta firem, které se fotovoltaikou zabývají a dokáží zařídit i dotaci.

Vytápění tepelným čerpadlem

Čím dál oblíbenější možností topení v domácnostech je tepelné čerpadlo. To využívá k ohřevu vody až 75 % ze svého přírodního zdroje (vzduch nebo voda) a jen 25 % využívá elektřinu k dotápění velkých mrazů. Náklady na topení jsou velmi nízké, ale počáteční investice do tepelného čerpadla je velmi vysoká. Jedná se o částku v řádu několika stovek tisíc. Pokud ale tepelné čerpadlo pořídíte do nového či zrekonstruovaného a zatepleného domu, kde se vám dotápění elektřinou zbytečně neprodraží, investice se vám může vrátit klidně do osmi let. Manipulace s tepelným čerpadlem je velmi jednoduchá. Stejně jako u elektrokotle využívá termostat. Velmi často se topení tepelným čerpadlem kombinuje s podlahovým topením.

Nezapomínejte že, s udržením tepla v domácnosti vám pomohou správě zvolené vchodové dveře a okna, která dobře izolují.

Mohlo by vás zajímat