Jak začít s bikepackingem

bikepacking

Bikepacking je způsob cestování na kole, při kterém si veškeré své věci vozíte s sebou ve speciálních brašnách. Při bikepackingu cestujete na vlastní pěst. Musíte se spolehnout jen sami na sebe, což vám dává svobodu podnikat dobrodružství na dvou kolech. Mnoho cyklistů dává přednost bikepackingu, protože odpadají některé problémy s přepravou či noclehem, které při jednodenních výletech řešíte. Jednoduše to můžete zabalit ve chvíli, kdy se vám to hodí.

Jaké jízdní kolo se hodí pro bikepacking?

V podstatě můžete zvolit jakékoliv kolo, na kterém se vám pohodlně jezdí. Ale zvažte jakým terénem pojedete, protože třeba na silničním kole nezvládnete horší terén polních a lesních cest. Kolo, které vyberete by mělo být odolné, spíš lehčí a pláště kol musí být přizpůsobeny i pro náročnější terén. Zároveň zvolte rám kola, který bude poskytovat dostatek prostoru pro upevnění cyklistických brašen. Tyto vlastnosti nejlépe splňuje gravel, který je svou konstrukcí velmi podobný silničnímu kolu.

Do čeho si zabalit

Pro přepravu všech nezbytných věcí budete potřebovat speciální brašny vhodné na bikepacking. Tyto brašny se upevňují přímo na rám kola, řídítka nebo pod sedlo. Díky těmto speciální brašnám snižujete hmotnost a zlepšuje ovladatelnost kola. Zapomeňte na brašny na nosiče.

Nejdůležitějším parametrem při výběru bude nepromokavost, je vysoce pravděpodobné, že vás zastihne déšť, nebo budete muset cestovat v dešti delší dobu. Určitě nechcete, aby všechny věci byly po vybalení promočené a v danou chvíli nepoužitelné. Bikepackingové brašny jsou ve většině případu dražší. Ceny se pohybují i od 2 tisíc korun, záleží na velikosti, materiálu či značce. Nicméně investice do pohodlí a bezpečnosti vašich věcí je k nezaplacení.

Zdroj: unsplach.com

Co si sbalit pro vícedenní bikepacking?

  1. Věci pro kempování – pro přespání venku se bude hodit ultralehký stan, spací pytel a karimatka. Pokud budete spát pod širákem, tak se obejdete i bez stanu, jen pozor na špatné počasí.
  1. Cyklistické nářadí – Během cesty se mohou vyskytnou různé komplikace a problémy, pro tyto příležitosti buďte vybavení. Zabalte si základní sadu nářadí pro servis kola, montpáky, pumpičku, sadu pro lepení a doporučujeme také náhradní duši.
  1. Oblečení – Pro delší čas v sedle volte cyklistické kalhoty a nejlépe i cyklistický dres. Tyto kousky jsou přizpůsobeny jízdě na kole a vysoce funkční. V závislosti na počasí si zabalte i vhodnou bundu, dále pak věci na převlečení až po celém dni slezete z kola. Na přezutí doporučujeme vzít také nazouváky, nebo žabky, které jsou skladné.
  1. Jídlo a pití– Na vodu volte větší velikost bidonů (cyklistické lahve) a dobře si promyslete, kde budete vodu doplňovat. Naplánujte si také, kde se zastavíte pro zásoby jídla, kvůli omezenému místu toho s sebou moc neuvezete. Doporučujeme zabalit různé energetické a proteinové tyčinky a gely, které jsou skladné. Případně si připravte malou svačinku, kterou strčíte třeba do kapsy dresu.
  2. Lékárnička a hygiena – nezapomeňte vzít alespoň základní léky či obvazový materiál, doporučujeme i opalovací krém, hygienické vlhčené ubrousku a další nezbytnosti, které pro svou každodenní hygienu potřebujete.

Než vyjedete, zkontrolujte stav kola

Základní údržbu jistě provádíte hned po zimě před první vyjížďkou, ale menší údržbu provádějte i před několikadenním výletem, ať nemusíte řešit případné problémy s ojetým vzorkem, nebo přetrženým řetězem. Proto proveďte minimálně následující:

  • Dotáhněte všechny šrouby a zkontrolujte stav duše. Díky tomu můžete mechanická poškození, případně sjetý vzorek odhalit ještě před jízdou.
  • Vyzkoušejte funkčnost brzd a opotřebení brzdových destiček.
  • Ověřte si, že správně funguje přehazovačka a přesmykač, koukněte i na kazetu, jestli nemá některé z koleček vylámané zuby.
  • Očistěte a namažte i řetěz.

A teď hurá do sedla!

Mohlo by vás zajímat